- Влада Црне Горе
Завод за школство Годишњи ГЛОБЕ састанак 2024.
Годишњи ГЛОБЕ састанак 2024.
Годишњи ГЛОБЕ састанак 2024. окупио је 120 учесника/ца из 26 земаља у Љубљани (Словенија), стварајући простор за размјену идеја, знања и иницијатива. Током догађаја, учесници/це су представили своје пројекте, истраживали нове могућности за сарадњу, дискутовали о утицају ГЛОБЕ програма и размЈењивали искуства. Разговарали су и о будућим правцима развоја ГЛОБЕ програма и новим пројектима у оквиру међународне сарадње.
Састанак је организовала ГЛОБЕ канцеларија за Европу и Азију, у сарадњи са партнерским организацијама: ГЛОБЕ Словенија и ГЛОБЕ Имплементациона канцеларија из САД-а. Састанак је био подијељен у два дијела: Састанак координатора/ки земаља учесница, одржан 11. и 12. новембра, намијењен искључиво координаторима и замјеницима координатора, и Састанак ГЛОБЕ заједнице, одржан од 13. до 15. новембра, отворен за ширу ГЛОБЕ заједницу.
Током састанка, организоване су сесије размјене искустава, дискусије и радионице. Састанак координатора/ки ГЛОБЕ програма отворен је у присуству Бранка Кумера, директора Центра за школске и ваншколске активности (ЦШОД). Након уводних говора, представљени су учесници/це, а услиједила је презентација новина у ГЛОБЕ програму, уз интерактивну сесију питања и одговора.
У наредним сесијама, координатори/ке земаља учесница су подијелили успјешне примјере из својих земаља, кроз радионицу „Приче о успјеху из земаља учесница“. Затим су представљене новости везане за ГЛОБЕ веб сајт и технологију. Чланови ГЛОБЕ технолошког тима представили су нове функционалности сајта.
Креативна радионица „ГЛОБЕ на отвореном“ била је још једна значајна активност, након које су услиједиле презентације и ажурирање радних група ГЛОБЕ програма, укључујући сесије о новим пројектима и иницијативама.
О ГЛОБЕ програму
ГЛОБЕ (Глобал Леарнинг анд Обсерватионс то Бенефит тхе Енвиронмент) је међународни научни и образовни програм који омогућава ученицима/цама и ширим заједницама у цијелом свијету да учествују у прикупљању података и научном процесу, те дају значајан допринос разумијевању Земљиног система и глобалне животне средине.
Програм тренутно обухвата више од 41.000 школа у 127 земаља, а више од 870.000 ученика/ца је учествовало у ГЛОБЕ програму, доприносећи са више од 254 милиона мјерења ГЛОБЕ бази података за научне пројекте засноване на истраживачком учењу.
Састанку је као представница Црне Горе присуствовала национална координаторка Невена Чабрило.