- Влада Црне Горе
Канцеларија Заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права Годишњи извјештај Комитета министара о надзору над...
Годишњи извјештај Комитета министара о надзору над извршењем пресуда и одлука Европског суда за људска права за 2024. годину
Комитет министара Савјета Европе објавио је годишњи извјештај о надзору над извршењем пресуда и одлука Европског суда за људска права за 2024. годину у којем је представио преглед најзначајнијих напредака и изазова у поступку извршења пресуда и одлука тог суда у 2024. години, као и статистичке податке за сваку државу понаособ који су од значаја за наведени поступак извршења.
Када је у питању Црна Гора, у Извјештају је наведено да је Европски суд за људска права у 2024. години упутио Комитету министара на надзор извршење 17 предмета против Црне Горе (у поређењу са 4 предмета у 2023. години и 6 предмета у 2022. години).
На дан 31. децембар 2024. године, под надзором Комитета министара налазило се извршење 22 предмета у односу на Црну Гору (у поређењу са 6 предмета у 2023. години и 9 предмета у 2022. години), од којих је 1 водећи предмет класификован под појачаним надзором (у поређењу са 0 предмета у 2023. и 2022. години) и 5 водећих предмета класификованих под стандардним надзором.
Од водећих предмета који се налазе под стандардним надзором Комитета министара и чије извршење је у току посебно је истакнута група предмета која се односи на недјелотворну истрагу случајева злостављања од стране полицијских службеника која се налази под надзором пет или више година, затим предмет који се тиче прекомјерне дужине трајања поступка пред Уставним судом Црне Горе и предмет који се тиче права на слободу и сигурност, а који се такође налази под надзором пет или више година.
Током 2024. године Комитет министара је у односу на Црну Гору окончао надзор над извршењем 1 предмета. Влада Црне Горе је доставила Комитету министара 11 Акционих планова и 6 комуникација, док је накнада на име правичног задовољења која је досуђена од стране Европског суда за људска права подносиоцима представки исплаћена у потпуности у 11 предмета.
У предметном Извјештају посебно је истакнута пресуда Влаховић против Црне Горе (која се тиче неизвршења правоснажне судске пресуде и коначних одлука управних органа донијетих у корист подносиоца представке 2010. године а у вези уклањања незаконито изграђених објеката на парцелама у сувласништву подносиоца представке), имајући у виду да је Европски суд за људска права наведеном пресудом по први пут наложио држави Црној Гори извршење конкретних обавеза у року од годину дана од дана правоснажности наведене пресуде.