Горчевић: НВО сектор партнер Владе у процесу ЕУ интеграција

Објављено: 10.10.2024. 12:30 Аутор: Министарство европских послова

“Берлински процес је издржао тест времена, а његова мисија је живља него икад. Све земље Западног Балкана су посвећене ЕУ интеграцијама, иако нису приступиле ЕУ, све су направиле значајне кораке напријед од Берлинске конференције 2014. године. Упркос повременим алтернативама које су се појављивале и покушавале да се такмиче са овим међувладиним процесом, ниједна од њих се није одржала и успјела колико Берлински процес”, поручила је министарка европских послова Маида Горчевић на панелу  “ЕУ интеграције и Берлински процес” у оквиру Форума цивилног друштва и тхинк танк организација (ЦСФ) који се одржава у Берлину.

Min.Gorčević

Она је казала да је, десет година од почетка овог процеса, Црна Гора лидер у приступним преговорима. Ове године су одржане двије Међувладине конференције са ЕУ, добијен је позитиван извјештај за област владавине права, а очекује се да ће до краја године привремено затворити четири преговарачка поглавља.

“Оно што нам је у фокусу посљедњих неколико мјесеци и што ће остати у центру пажње наредних година је План раста. Конкретно, предузимање корака ка заједничком регионалном тржишту, јединственом тржишту ЕУ и искоришћавање могућности као што је придруживање СЕПА, што се очекује да ће Црна Гора учинити до краја ове године”, објаснила је Горчевић.

Коментаришући препоруке за унапређење сарадње у различитим областима Берлинског процеса које су представљене на Форуму, министарка Горчевић је казала да из искуства можемо научити да неуравнотежене реформе доводе до негативних посљедица, а један од разлога зашто се промијенила методологија приступања ЕУ је тај што сада знамо да економске или друге реформе не смију ићи на штету владавине права.

Min.Gorčević

“Мислим да Црна Гора, више од било које друге земље у региону, има проактиван, видљив и отпоран НВО сектор, посебно у погледу њихових активности у вези са процесом европских интеграција. Министарство европских послова тежи укључивању организација цивилног друштва у преговарачку структуру и процес планирања реформи, али и да да подршку њиховим активности кроз учешће у панел дискусијама и округлим столовима”, казала је Горчевић.

Она је додала да види посебну вриједност у подстицању локализације Берлинског процеса јер је то оптималан начин да се искажу специфичне потребе и приоритети земаља Западног Балкана, од којих већина има посебне ситуације које утичу на њихов напредак у процесу приступања. Горчевић је појаснила да када државне и локалне власти и НВО осјете да имају удјела у Берлинском процесу, више ће се посветити његовој мисији.

МИНИСТАРСТВО ЕВРОПСКИХ ПОСЛОВА

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?