- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Горчевић у Скопљу: Заједничка обавеза ЕУ и региона...
Горчевић у Скопљу: Заједничка обавеза ЕУ и региона да одржимо замах проширења
“Заједничка обавеза ЕУ и држава региона је да одржимо замах проширења. Охрабрени смо порукама које стижу од лидера ЕУ и које представљају додатни подстицај свим државама Западног Балкана да своју енергију усмјере ка суштинским реформама. Надамо се да ће све државе Западног Балкана остварити жељени напредак на путу ка ЕУ, јер је сваки појединачни успјех уједно и успјех и мотивација за цијели регион”, казала је министарка европских послова Маида Горчевић.
Она је данас учествовала на састанку министара европских послова у оквиру Процеса сарадње у југоисточној Европи (SEECP) који је одржан у Скопљу, у оквиру предсједавања Сјеверне Македоније том иницијативом.
Горчевић је казала да је Влада Црне Горе одлучна да интензивним радом осигура дугорочне и одрживе друштвено економске промјене.
“Црна Гора је добро напредовала у процесу приступања ЕУ и мјесеци који су пред нама морају се искористити за убрзање реформи, посебно у области владавине права, гдје желимо да видимо све боље резултате у имплементацији”, казала је министарка.
Она је истакла посвећеност Црне Горе регионалној сарадњи нагласивши да она представља најбољу препоруку за економски раст и даљи напредак ка ЕУ.
Указала је да се државе региона суочавају са бројним, изазовима на пољу безбједности, мира, демократског управљања, економског раста, климатских промјена, чије успјешно рјешавање захтијева заједничко дјеловање. Истакла је да управо због тога, регионална сарадња мора иц́и упоредо са перспективом европских интеграција.
“Закључци са посљедњег самита Берлинског процеса у Тирани потврдили су тежње Западнобалканске шесторке да унаприједи регионалну економску интеграцију кроз заједничко регионално тржиште. То су кључни кораци ка бољој регионалној сарадњи који имају потенцијал да подстакну социо-економски опоравак и убрзају напредак земаља Западног Балкана ка чланству у ЕУ”, закључила је Горчевић.
* * *
Процес сарадње у југоисточној Европи (SEECP) је регионални оквир сарадње основан 1996. године са циљем промовисања и јачања добросусједских односа између земаља југоисточне Европе. Учеснице SEECP-а су: Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Црна Гора, Грчка, Хрватска, Косово, Молдавија, Румунија, Сјеверна Македонија, Словенија, Србија и Турска. Црна Гора је постала учесница иницијативе 11. маја 2007.
Најзначајнији документ SEECP-а је Повеља о добросусједским односима, стабилности, безбједности и сарадњи у југоисточној Европи, којом се као примарни циљ Процеса дефинише јачање добросусједских односа међу државама региона, кроз сарадњу у областима безбједности и стабилности, економије, правосуђа и унутрашњих послова, борбе против корупције и организованог криминала и промовисања друштвене и културне сарадње.