- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Идентификовање компетенција за одржив и правичан р...
Идентификовање компетенција за одржив и правичан развој савременог друштва и привреде
Препознавање нових перспектива и стратешко планирање у доба свеопште кризе, изградња будућих компетенција и начина развоја 'будућих' норми и конвенција биле су теме завршног дана вишедневног догађаја УНЕЦЕ-а (Европска комисија Уједињених нација за Европу), на којем је учествовала Маријета Барјактаровић Ланзарди, в.г. генералне директорице за иновације и технолошки развоја, уз истакнуте говорнике из цијеле међународне заједнице. Нови УНЕЦЕ покрет захтијева међусекторску и међугенерацијску сарадњу и удаљавање односно прелазак са модела 'узми/направи/одбаци' на модел циркуларне економије.
Барјактаровић Ланзарди, говорећи о константним промјенама свих економија које воде до промјене потражње за релевантним знањима и вјештинама, навела да образовање и обуке имају кључну улогу у развоју компетенција младих и обезбјеђивању предуслова за њихов успјешан рад и живот. Такође је истакла да је главни циљ сваке земље да оспособи људе знањем и вјештинама, учини их компетентнијим и сигурнијим како би повец́али своје могуц́ности за вођење здравих и продуктивних стилова живота с једне стране, али и учинили их флексибилнијим за стицање додатних вјештине како би се што боље прилагодили окружењу које се стално мијења.
"Наша прекретница је била усвајање концепта паметне специјализације 2019. године – јединственог стратешког приступа ЕУ који комбинује истраживање, иновације, индустријску, образовну и политику рада како би се идентификовали и одабрали приоритети за улагања заснована на знању, фокусирајуц́и се на њихове компаративне предности" казала је Барјактаровић Ланзарди истичући да Црна Гора промовише исте циљеве као и Економска комисија УН-а за Европу, посебно када је ријеч о приоритетним областима, као што су енергија и одрживи развој и циркуларна економија.
Барјактаровић Ланзарди је нагласила да нови законски оквир за иновације препознаје све различите актере у иновационом екосистему, те да је успостављањем модела финансирања иновација кроз Фонд за иновације отварају нове могуц́ности и подстицаји за јачање иновационог потенцијала. Такође, истакла је и да је препозната важност заједничког рада на визији будуц́ности и да вец́ имамо различита удружења између Владе, универзитета и приватног сектора који раде на истим темама у смислу развоја вјештина, нпр. дигиталне вјештине.
Током свог излагања, директорица за иновације и технолошки развој је навела да Црна Гора има релативно младу економију и да се суочава са многим изазовима са којима су се неке друге развијене земље суочавале прије много година, па чак и деценија, те да је наша оријентација да учимо из њихових грешака како не бисмо правили исте, да учимо из најбољих пракси али и да наше најбоље праксе преносимо даље.
"Будућност је вец́ сада. И ми смо већ тамо користец́и све предности нових технологија. Али нема будуц́ности без људи, и то вјештих људи спремних да се суоче са свијетом који се мијења, а то подразумијева одређивање приоритета, сарадњу, континуирано учење и инклузију", закључила је наша директорица за иновације и технолошки развој.
Нови УНЕЦЕ покрет захтијева међусекторску и међугенерацијску сарадњу и удаљавање односно прелазак са модела 'узми/направи/одбаци' на модел циркуларне економије.
Подсјећамо, тродневни онлајн догађај одржан је у периоду од 3-5. априла, уочи 70. сједнице Економске Комисије УН-а за Европу, током којег су обрађиване теме циркуларне економије и одрживо коришћење природних ресурса и дигиталне и зелене трансформације за одрживи развој. Догађај је био прилика за дискутовање различитих тематских области као што су обликовање политика за циркуларну економију, подстицање циркуларних рјешења кроз иновације, убрзавање декарбонизације, вођење зелене транзиције кроз мрежу УНЕЦЕ-а, али и достигнућа дигиталних рјешења за циркуларну економију, дигитализација и одрживо управљање критичним сировинама, и стандарди УН-а и референтни модели података за дигиталну трансформацију вишемодних ланаца снабдијевања.