- Влада Црне Горе
Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога Индентификовати изазове у испуњавању услова за Пог...
Индентификовати изазове у испуњавању услова за Поглавље 19
У Подгорици је 6. новембра, одржана радионица о мониторингу спровођења Закона о заштити и здравља на раду, у оквиру пројекта „Унапријеђено креирање политика засновано на доказима, имплементација пракси и координација у секторима запошљавања и социјалне политике и ојачани капацитети за учешће у Европском социјалном фонду“, којем су присуствовали представници/е Министарства рада, запошљавања и социјалног дијалога (МРЗС) и инспектори/ке који се баве овом темом.
Циљ радионице био је представљање анализе постојећег механизма за мониторинг спровођења Закона о заштити и здрављу на раду, као и могућности измјена и допуна истог.
Радионицу је отворила руководитељка пројекта, Вања Хазл, која је учеснике/це охрабрила да радионицу искористе како би индентификовали изазове у испуњавању услова за Поглавље 19 и у складу са тим добили техничку или експертску помоћ.
„Ово је једна у низу радионица које су потребне у области заштите и здравља на раду, поготово за инспекторе који врше надзор у овој области. Јако је битно да су тренери особе које долазе из Европске уније или Међународне организације рада, јер на нивоу Црне Горе искључиво су особе које се баве заштитом и здрављем на раду у Министарству рада, запошљавања и социјалног дијалога, и ми као Инспекција заштите и здравља на раду“ – сматра Златко Поповић, главни инспектор заштите и здравља на раду.
Његова очекивања од радионице су размјена знања и искуства али и добрих пракси земаља Европске уније, како би се унаприједио и допунио Закон о заштити и здрављу на раду, а све у циљу што боље касније имплементације закона.
Са њим се сагласио и Александар Мемчевић, генерални директор Директората заштите и здравља на раду.
„Очекујем предлоге и сугестије који се тичу спровођења Закона заштите и здравља на раду у Црној Гори. Интересује нас урађена анализа стања, како би реговали на тренутне измјене и допуне Закона, али и боље планирали предстојеће активности у оквиру Закона заштите и здравља на раду“ – закључио је Мемчевић.
Радионице су водиле експерткиње у области заштите и здравља на раду Лиен Маурите из Летоније и Ђина Јанковић из Црне Горе.
Маурите је укратко учесницима/ама представила праћење заштите и здравља на раду у ЕУ, као и прикупљање и коришц́ење статистике инспекције рада: прикупљање, анализа и тумачење прикупљених података.
„Мој задатак на пројекту је била процјена механизама за мониторинг релевантне легислативе у овом пољу, а затим предлог смјерница за побољшање на основу тренутних потреба“, истакла је Маурите.
Затим је услиједила презентација, праћена дискусијом о анализи постојец́ег механизма за прац́ење спровођења Закона о заштити и здрављу на раду у Црној Гори.
Пројекат „Унапријеђено креирање политика засновано на доказима“ финансира се из Инструмента за претприступну помоћ (ИПА ИИ) у оквиру Годишњег акционог програма за Црну Гору 2020, а спроводи га конзорцијум који предводи Арцхидата срл.