Радионице с циљем припреме пројеката у области запошљавања и социјалних политика

Пројекти треба да одговоре на проблеме и потребе корисника

У Подгорици су у периоду од  19. до 22. новембра одржане двије дводневне радионице с циљем припреме и имплементације пројеката у области запошљавања и социјалних политика, у складу с принципима Европског социјалног фонда (ЕСФ). Овај догађај организован је у оквиру пројекта „Унапријеђено креирање политика засновано на доказима, имплементација пракси и координација у секторима запошљавања и социјалне политике и ојачани капацитети за учешће у Европском социјалном фонду“.

Прва дводневна радионица била  је  организована за представнике центара за социјални рад и подручних јединица Завода за запошљавање Црне Горе, а друга за представнике Министарства рада, запошљавања и социјалног дијалога, Министарства социјалног старања, бриге о породици и демографије и Централне службе Завода за запошљавање.

На почетку радионице, руководитељка пројекта, Вања Хазл је подсјетила присутне да Црна Гора тренутно користи претприступне фондове који су припрема за коришћење будућег Европског социјалног фонда.   

Експерткиња из области запошљавања и социјалних политика, Јелена Кљаић Шебрек, нагласила је да је кључна ствар у изради пројеката разумијевање проблема и потреба заједнице. Према њеним ријечима, сваки пројекат треба да буде одговор на конкретне изазове с којима се суочавају корисници.

„Увијек морамо размишљати о проблемима и потребама, то је окидач за пројекат, без обзира да ли радите на пројекту као корисник или партнер у спровођењу или као неко ко ради у институцији. Пројекти су ту ради људи чије проблеме рјешавамо, зато је потребно у фази припреме добро дефинисати активности које адресирају те проблеме како би реализација пројекта била успјешнија. На такав начин резултати таквог пројекта ће бити одрживи и дуго живјети“, закључила је она.

Експерткиња за ЕСФ, Анкица Паун укратко је подсјетила присутне на историју оснивања ЕСФ-а, те истакла да је Фонд усмјерен на подручје запошљавања, развоја вјештина потребних за тржиште рада, као и превазилажења ситуација које доводе до отпуштања радника, припреми радника за нове технологије те помаже у спровођењу структурних реформи.

„Фондови постоје, постоје и могућности, само ту могућност треба наћи у прилици коју ви у свом свакодневном послу имате“, охрабрила је присутне Паун.

Присутни су током два дана имали прилику да кроз практичне примјере, раде и развијају сопствене идеје које би у наредном периоду могли да користе као полазну тачку за аплицирање на доступне фондове.

Током првог дана учесници су имали прилику да уче о: стејкхолдерима у пројекту и партиципативном приступу планирању пројекта, анализи проблема и потреба у ЕСФ подручју, дефинисању циљева, постављању индикатора у пројекту, планирању пројектних активности и правдању активности у имплементацији пројекта, као и временском плану активности. Други дан био је резервисан за информације о: планирању трошкова пројекта, повезаности трошкова пројекта и поступака јавне набавке, правдању трошкова у имплементацији пројекта, мониторингу пројекта током имплементације, управљању документацијом и извјештавању, управљању ризицима, најчешћим грешкама у имплементацији пројекта и финансијским корекцијама, као и одрживости пројекта.

Биљана Вучетић из Министарства рада, запошљавања и социјалног дијалога, сматра да је ова дводневна радионица била веома корисна за запослене поменутог Министарства, јер ће им знање из области припреме и имплементације пројеката, итекако значити у наредном периоду.

„Мониторинг пројеката ће вршити наше институције, те је познавање најбитнијих елемената пројеката изузетно корисно. Такође је ово важно за дјелове институција који ће бити и корисници пројеката. У овом смислу имамо двоструку корист за учеснике из нашег Министарства. Задовољна сам начином излагања и приближавањем материје и надам се да ће сличних обука бити и убудуће“, казала је Вучетић.

Данијела Папић, самостална савјетница И у Заводу за запошљавање Црне Горе, сматра да је радионица пружила више него што је очекивала, јер су предавачице користиле искуствене примјере како би тему приближиле учесницима.

„Оно што се мени допало јесу вјежбе гдје смо учествовали са примјерима и темама које су нам блиске у раду. Наша група је одабрала тему побољшања приступа рањивим групама тржишту рада, односно особама са инвалидитетом. На овај начин су нам припрема и имплементација пројекта били јаснији“, задовољно је одговорила Папић.

Закључак учесника је био да су овакве радионице неопходне за њихов рад, а посебно за наредни период који очекује институције у којима су запослени, а на путу у ЕУ.

Пројекат „Унапријеђено креирање политика засновано на доказима, имплементација пракси и координација у секторима запошљавања и социјалне политике и ојачани капацитети за учешће у Европском социјалном фонду“ финансира се из Инструмента за претприступну помоћ (ИПА ИИ) у оквиру Годишњег акционог програма за Црну Гору 2020. Пројекат спроводи конзорцијум на челу са фирмом Арцхидата срл.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?