- Влада Црне Горе
Министарство европских послова Инструмент претприступне подршке ИПА и Реформска а...
Инструмент претприступне подршке ИПА и Реформска агенда у функцији интензивираног напретка Црне Горе на путу ка ЕУ
Спровођење програма подржаних кроз Инструмент претприступне подршке ИПА и недавно усвојене Реформске агенде, кроз коју ће Црна Гора добити додатних 383,5 милиона еура, биће приоритет у наредним годинама, закључено је на XИX сједници ИПА Одбора за надгледање који је одржан у Подгорици.
Састанком одбора – заједничког тијела Црне Горе и ЕУ, на којем се анализирају резултати и изазови у управљању ЕУ фондовима, копредсједавали су генерални директор за координацију финансијске подршке ЕУ у Министарству европских послова Бојан Вујовић и шеф Јединице за Црну Гору и Србију у Генералном директорату за сусједство и преговоре опроширењу (ДГ НЕАР) Јири Плецити, уз присуство националне службенице за овјеравање и замјенице координаторке Координационог тима за Реформску агенду Милице Аџић, као и уз учешће представника ресорних министарстава, Европске комисије и Делегације ЕУ у Црној Гори.
Бојан Вујовић је истакао да Министарство европских послова, својим пуним капацитетима, ради на координацији важних активности и реформских процеса у оквиру агенде приступања ЕУ, имплементације Споразума о стабилизацији придруживања и питања везаних за претприступну подршку, односно ЕУ фондове. Нагласио је важност спровођења Реформске агенде Црне Горе за период 2024-2027, којом је опредијељено укупно 383,5 милиона еура – од чега 110 милиона бесповратних средстава и 273,5 милиона повољних кредита. Црна Гора ускоро очекује уплату аванса, а онда према плану и остале транше.
Бојан Вујовић је прецизирао да је током претходног периода настављено уговарање и спровођење пројеката из финансијске перспективе ИПА ИИ (2014–2020), уз истовремено програмирање финансијске перспективе за ИПА ИИИ (2021–2027). Он је додао и да се интензивно радило на регионалном плану, те да је кроз Западнобалкански инвестициони оквир Црној Гори одобрен грант од 100 милиона еура из ИПА ИИИ за подршку изградњи дионице аутопута, од Матешева до Андријевице.
Шеф јединице за Црну Гору у Генералном директорату Европске комисије за сусједство и проширење (ДГ НЕАР) Јиржи Плецити нагласио је изванредне успјехе које је Црна Гора постигла у претходној години како би се значајно примакла чланству у ЕУ, упркос јако амбициозној агенди. Инструмент претприступне подршке у том смислу представља важан механизам за припрему и испуњавање потребних услова за приступање Црне Горе Европској унији. Нагласио је такође да се Црна Гора налази на добром путу и да је добијањем ИБАР-а у јуну ове године створила претпоставке за затварање преосталих поглавља, те најавио одржавање Међувладине конференције у децембру ове године.
Плецити истакао да је Реформска агенда Црне Горе израђена у рекордном року и на врло квалитетан начин, те се очекује њен значајни утицај на економске и друштвеним реформе у Црној Гори.
Национална службеница за овјеравање из Министарства финансија Црне Горе Милица Аџић посебно је истакла да је планско и правилно трошење финансијских средстава из ИПА подршке заједнички циљ и заједничко опредјељење свих релевантних структура у Црној Гори. Од 2007. године до сада, преко програма подршке ЕУ које спроводе национална тијела, као и преко програма директне буџетске подршке, Црна Гора је добила оквирно око 479 милиона еура подршке, од којих је до сада искоришћено око 273 милиона, са нагласком да је ово само дио искоришћених средстава који ће тек достићи максималну апсорпцију, имајући у виду да финансијска перспектива ИПА ИИ још увијек траје као да је финансијска перспектива ИПА ИИИ тек у свом зачетку имплементације и потрошње средстава.
Аџић је истакла ванредан успјех структуре који је постигнут у коришћењу средстава у претходној години, између осталог, у области ИПАРД ИИ програма, тј подршке за пољопривреду и рурални развој, спровођењем инвестиција у износу од 11,4 милиона еура. Процес повјеравања буџетских задатака у дијелу спровођења два ИПА оперативна програма за подршку у секторима запошљавања и социјалне инклузије и заштите животне средине и климатских промјена је покренут, што ће отворити могућност реализације пројеката у укупној вриједности од 68 милиона еура у овим областима.
На састанку је закључено и да, имајући у виду европски пут Црне Горе и тренутни напредак, снажна и јасна политичка посвећеност свих релевантних актера је од суштинског значаја за јачање људских ресурса. Ово ће, сагласни су учесници састанка, подржати ефикасну припрему и спровођење ЕУ програма и политика на захтијеваним нивоима.