Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Интервју министра јавне управе Марасха Дукаја дневном листу Побједа: Без промјене приступа нема изласка из кризе

Објављено: 30.01.2023. 08:00 Аутор: Министарство јавне управе

Захваљујући стручњацима Министарства јавне управе лични подаци грађана, као и пословни подаци привредних субјеката остали су сачувани. Знајући колико података у свијету „процури“, чак и из најбоље штићених институција и система, јасно је колики је ово успјех – оцијенио је за Побједу министар јавне управе, Марасх Дукај.

Министар Дукај говорио је у интервјуу за Побједу о томе што смо научили из сајбер напада из августа прошле године, о новим електронским услугама које припремају за грађане и привреду, о томе када ће наша управа бити заиста сервис грађана и тиму са којим сарађује у Министарству.

– Одређена штета је направљена компромитацијом неких података са рачунара појединих службеника, при чему су ти подаци криптовани и до сада нема доказа да су нападачи успјели да их декриптују. Није тајна, рекао сам више пута да Црна Гора није била спремна за ове нападе. Не улазећи у разлоге, наводим што смо ми од тада предузели: значајно смо подигли ниво безбједности информационих система, унаприједили смо инфраструктуру и алате за сајбер безбједност, основали смо Владин CIRT (Government Computer Incident Response Team), кадровски смо се ојачали групом стручњака за брзи, хитни одговор, у току су завршне операције на отварању Владиног SOC-a (Government Security Operations Centre), дакле посебног дијела који ће дежурати нон-стоп. Епилог је да смо богатији за једно драгоцјено искуство – рекао је министар Дукај.

ПОБЈЕДА: Који су најбитнији наводи у Извјештају ФБИ-а о анализи сајбер напада из августа? У којим сегментима ће та анализа помоћи у унапређењу безбједности?

ДУКАЈ: Извјештај FBI-а је потврдио наше прве налазе да је ријеч о циљаном нападу на владину информациону инфраструктуру у којем су коришћени напредни хакерски алати, технике и процедуре. Оно што занима стручњаке и оне који су боље упућени је да су коришћени Cuba ransomware и Cobalt Strike са читавим спектром малwареа. Идентификовани су сви детаљи напада, начин ширења вируса и комуникације са малициозним IP адресама и други значајни подаци.

ПОБЈЕДА: Када ће почети да ради Агенција за сајбер безбједност и у којој фази је оснивање Регионалног центра за сајбер безбједност у Црној Гори?

ДУКАЈ: Средином новембра, Влада Црне Горе је са Француском и Словенијом, као државама партнерима потписала Писмо намјере за успостављање Регионалног центра за сајбер безбједност и развој сајбер капацитета. Сада се већ ради на формирању управљачке структуре Центра који ће имати правни статус међународне организације. Ради се и на адаптацији простора у Научно-технолошком парку Црне Горе гдје ће бити смјештен овај центар. Почетак програмских активности је планиран за други квартал ове године.
Када је ријеч о будућој агенцији за сајбер безбједност, истичем три области на којима активно радимо: унапређујемо нормативни оквир што је предуслов за формирање агенције, радимо на формирању организационе структуре, као и на обезбјеђивању простора и других техничких капацитета.
Усвајање закона о информатичкој безбједности, који ће нормативно уредити и агенцију за сајбер безбједност, планирано је за други квартал ове године.

ПОБЈЕДА: Какав је значај Дигиталне академије за ширење сајбер културе кроз образовање и јачање свијести о њеном значају? Коме су намијењене, како та врста обуке може помоћи грађанима?

ДУКАЈ: Дигитална академија је већ оперативна. То је онлајн платформа за едукацију. Суштина Дигиталне академије је креирање брзих програма за унапређење компетенција и вјештина на више нивоа сложености, као и за јачање дигиталне свијести црногорског друштва и дигиталне конкурентности ICT сектора.

Овом приликом позивам читаоце Побједе да посјете web портал Министарства јавне управе, гдје је креиран линк намијењен посјети Дигиталне академије. Та страница садржи основне информације о концепту Дигиталне академије, а грађани могу да се пријаве на понуђене обуке, којих ће временом бити више.

ПОБЈЕДА: Залажете се да општине у Црној Гори имају већу аутономију у одлучивању. Окупили сте експертски тим који конкретно ради на измјени закона о локалној управи и децентрализацији – докле се стигло, какве резултате прижељкујете? Како да јавна управа постане сервис грађана?

ДУКАЈ: Већи степен аутономије локалних самоуправа је у врху приоритета Министарства јавне управе. Формирана је Радна група за израду анализе система функционисања локалне самоуправе, која ће обухватити све области њиховог дјеловања. Тај тим чине компетентни представници Заједнице општина, академске заједнице, невладиног сектора, Министарства и других. То је први пут да се у Црној Гори на тако свеобухватан начин приступило овој проблематици. Имамо и подршку наших међународних партнера – SIGMA-е, OECD-а, UNDP-а као и ЕК. Очекујем да ћемо половином ове године имати прецизне резултате по областима. Дакле, та анализа ће бити путоказ у којем правцу треба ићи у процесу децентрализације. Ова промјена је процес који временским оквиром и својим значајем превазилази мандат једне владе.

Када као друштво и заједница будемо постигли консензус о томе да нам је заиста потребна управа која је сервис грађана по њиховој мјери, а не управа која је политички инструмент или база, бићемо спремни за суштинске промјене. Сигурно да без промјене приступа нема ни превазилажења изазова и унапређивања система.

ПОБЈЕДА: Кад ће Црна Гора коначно добити закон о Влади и што ће се њиме регулисати? Докле се стигло са Законом о слободном приступу информацијама, што ће њиме бити олакшано?

ДУКАЈ: Текст будућег закона о Влади смо припремили у складу са свим процедурама и поштујући највише стандарде отворености и инклузивности у његовом креирању. Све државе у окружењу имају законе о влади, чак је и Књажевина Црна Гора имала такав закон прије 120 година. Завршена је јавна расправа, а текст је усвојен и на Савјету за реформу јавне управе. Тренутно је на разматрању у Секретаријату за законодавство. Сљедећи корак је упућивање текста Европској комисији ради давања мишљења, а затим слиједи упућивање на владину и након тога парламентарну процедуру.

Апеловао сам више пута да се упоредо креира и закон о Скупштини, како бисмо избјегли изазове са којима се сада суочавамо.

Текст Приједлога закона о измјенама и допунама Закона о слободном приступу информацијама је упућен Европској комисији. Тим законом грађани добијају могућност ефикаснијег остваривања права на слободан приступ информацијама.

ПОБЈЕДА: Како иде сарадња са цивилним сектором?

ДУКАЈ: У процес демократизације друштва мора се укључити цивилни сектор, као и све друштвене снаге које позитивно утичу на промјену стања у друштву. Можемо слободно рећи да се степен сарадње са НВО сектором може узети као један од показатеља степена демократског достигнућа једног друштва.

Свједоци сте, кроз наше дјеловање, да Министарство јавне управе види невладине организације као стратешке партнере у реформама, промишљању и реализовању јавних политика. Чињеница је да са више аспеката унапређујемо то партнерство. Унапређујемо законодавни оквир, кофинансирамо програме и пројекте невладиних организација које одобрава

Европска комисија, сарађујемо у Савјету и у радним групама, заједно радимо у Партнерству за отворену управу.

Партиципација цивилног друштва је неопходна за креирање квалитетних јавних политика. Међутим, немамо увијек адекватан одговор. Пети пут смо објавили позив невладиним организацијама за партиципацију у Савјету за сарадњу органа државне управе и НВО, али за то очито нема довољно интереса.

Ових дана сам на једном скупу рекао да су невладине организације прихватиле тежак посао – да мијењају црногорско друштво, а да је задатак нас у Министарству јавне управе можда и тежи – да мијењамо сами себе. Пошто су нам циљеви захтјевни, лакше ћемо их достићи заједничким напорима.

Нове електронске услуге – да не чекамо на шалтерима

ПОБЈЕДА: Министарство јавне управе најавило је да током 2023. године планира увођење најмање 10 електронских услуга. Кад ће кренути електронско плаћање такси без чекања на шалтерима и у редовима и које су остале услуге које планирате да уведете?

ДУКАЈ: Имплементација нових електронских услуга искључиво зависи од органа државне управе у чијој је надлежности та електронска услуга. Наша улога је да их подстичемо да бисмо убрзали увођење модерних и квалитетних услуга и тако грађанима и привреди олакшали живот и рад.

Прва сљедећа електронска услуга која ће бити уведена је плаћање административних такси и осталих јавних прихода електронским путем, дакле без чекања на шалтерима.

У техничком смислу ми смо свој дио посла завршили и сад пратимо динамику којом пословне банке завршавају свој дио посла да би наведене услуге биле што прије доступне.

Разрадили смо и систем за електронску идентификацију и аутентификацију корисника, што ће бити ново рјешење портала електронске управе.

Поносим се својим тимом

ПОБЈЕДА: Имате ли довољно стручних људи у Министарству, будући да ресор покрива велики број области?

ДУКАЈ: Има, али знања никад није превише. Настојимо да задржимо стручњаке и доведемо нове, на начин што унапређујемо материјалну и другу мотивацију. За сада смо повећали зараде запосленима у IT сектору.

Руководећи тим у Министарству чине стручни људи који су дуго у систему. Ми заједно планирамо и радимо, тежећи ка истом циљу – да нашу јавну управу унаприједимо у приоритетним областима. Из тог разлога, увијек истичем да сам поносан на тим са којим сарађујем.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?