ИССС – Социјални е-картон

Садржај:
Информациони систем социјалног старања (ИССС) - Социјални е-картонМатеријална давања: 19 врста материјалних давања као и 11 давања борачке и инвалидске заштите Вођење случаја – услуге социјалне и дјечје заштите Јединствена електронска база за насиље у породици Јавне установе за смјештај корисника ИССС садржи и е-регистре BI модул за пословну аналитику Структурна реформа система социјалне и дјечје

Информациони систем социјалног старања (ИССС) - Социјални е-картон

Информациони систем социјалног старања (ИССС) је капитални пројекат црногорске Владе и спроводи се у сарадњи са UNDP. Исти представља окосницу реформе система социјалне и дјечје заштите са циљем да се сиромашнима и социјално угроженима обезбиједи што квалитетнија социјална заштита, како у дијелу материјалних давања, тако и у дијелу услуга социјалне и дјечје заштите. Пројекат је подржао израду новог законског оквира, унапређење институционалних и кадровских капацитета, успостављање ИКТ инфраструктуре и самог комплексног Информационог система, без кога спровођење реформе у пракси не би било могуће оптимално спровести. Систем је имплементиран на 34 физичке локације у Црној Гори. Систем подржава интероперабилност (аутоматизовану размјену података) са девет националних институција (18 веб сервиса): Фонд за пензијско и инвалидско осигурање, Фонд за здравствено осгурање, Завод за запошљавање, Управа за некретнине, Пореска управа, Министарство унутрашњих послова (централни регистар становништва и регистар моторних возила), Министарство просвјете, Министарство пољоприведе и Ветеринарска управа.   

Социјални е-картон је комплексни информациони систем у оквиру ког се спроводе скоро сви поступци у социјалној и дјечјој заштити:

Материјална давања: 19 врста материјалних давања као и 11 давања борачке и инвалидске заштите

Материјална давања: 19 врста материјалних давања као и 11 давања борачке и инвалидске заштите. Систем је одговоран за око 84,000 појединачних исплата мјесечно, односно за преко 70 милиона еура годишње. Систем обрађује комплетан поступак – од подношења захтјева до утврђивања и признавања права односно издавања појединачних рјешења, обрачуна, исплате, ревизија и праћења. Центар за социјални рад сада функционише по принципу „све на једном мјесту“ (one-stop shop). Ту су аутоматски доступни докази за остваривање права, на основу имовинско-приходовног стања појединца или породице и других доказа, па се право може остварити истог дана када је захтјев поднијет. Илустрације ради, четворочлана породица морала је да прибави чак 36 докумената од разних институција да би остварила право на материјално обезбјеђење. Исте су морали поново да прибаве и доставе центру сваких шест мјесеци ради ревизије. Ово више није случај јер се документација сада аутоматски ажурира па су самим тим и предмети ажурни што рање није био случај.

У ИССС је имплементиран и Поступак активације радно способних корисника материјалног обезбјеђења, који подразумијева двосмјерну комуникацију центара за социјални рад и Завода за запошљавање (Бироа рада) на покретању и праћењу поступака радне активације.

Вођење случаја – услуге социјалне и дјечје заштите

Вођење случаја – услуге социјалне и дјечје заштите са преко 40 поступака (старатељство, породични смјештај – хранитељство, смјештај у ЈУ социјалне и дјечје заштите, насиље у породици, савјетовање, надзор над вршењем родитељског права, вршњачко насиље, итд.). У информационом систему се налазе комплетни пословни процеси: пријем, отварање случаја, процјена, планирање, реализација плана, мониторинг (листе праћења), евалуација и поновни преглед, покретање поступака у оквиру вођења случаја, затварање случаја.

Јединствена електронска база за насиље у породици

У склопу Информационог система социјалног старања (ИССС) успостављена је и Јединствена електронска база за насиље у породици, која увезује Министарство финансија и социјалног старања (центре за социјални рад) и Министарство унутрашњих послова односно Управу полиције. Сада  се пријаве породичног насиља од Центара за социјални рад и обавјештења од Управе полиције размјењују на унифициран и аутоматизован начин, чиме је обезбијеђен јединствени, стандардизовани начин евидентирања случајева насиља у породици, побољшан координирани рад институција и постигнута ажурност у поступању код заштите жртава.

Јавне установе за смјештај корисника

Јавне установе за смјештај корисника - у оквиру Фазе ИИ (почела у 2016. години) развијен је под-информациони систем ЈУ социјалне и дјечје заштите за смјештај корисника: Дом старих „Грабовац“ Рисан, Дом старих „Бијело Поље“, Дјечији дом „Младост“, ЈУ „Комански мост“, Центар за дјецу и младе „Љубовиц“ и ЈУ Дом старих “Пљевља”. Кроз овај подсистем ЈУ су повезане са центрима а кроз исти се раде сви пословни процеси, који укључују комплетан дјелокруг рада социјалне, медицинске и правне службе, апотеку, благајну, портирницу, управљање смјештајним капацитетима установе, статистику, итд.

ИССС садржи и е-регистре

ИССС садржи и е-регистре: Регистар корисника права, Регистар старатеља, Регистар пружалаца услуга ПСХ/ПС, Регистар лиценцираних пружалаца услуга (дневни боравци, склоништа, СОС телефони, установе, итд.) и Регистар лиценцираних стручних радника у социјалној заштити (за који је надлежан Завод за социјалну и дјечју заштиту), као и два портала – Портал за материјална давања и Портал за послодавце за подношење и процесуирање захтјева за рефундације накнаде зараде и накнада зараде за породиљско, односно родитељско одсуство. Систем има и функционалност импорта везано за старачке накнада (Министарство пољопривреде), субвенција за утрошену електричну енергију (ЕПЦГ) као и интегрисане регистре: Територијални регистар насеља и Поштанских адреса.

BI модул за пословну аналитику

BI модул за пословну аналитику (енг. Business Intelligence) ИССС-а служи за статистику, извјештавање и анализе података генерисаних из ИССС-а и као алат за креирање социјалне политике засноване на поузданим подацима. Исти се користи у свакодневном раду за многобројне одговоре на захтјеве за достављање података, праћење индикатора социјалних трендова, за израду унифицираних годишњих извјештаја о раду цетнара и ЈУ за смјештај, и итд. Међутим, превасходно служи и за праћење правовремености и провјере квалитета поступања у предметима у центрима, али учинка на раду стручних радника.  

Структурна реформа система социјалне и дјечје

Крајњи циљ овог капиталног пројекта је структурна реформа система социјалне и дјечје заштите ради добробити сиромашних и социјално угрожених. Укратко, кроз пројекат су остварени сљедећи кључни резултати:

Остварена је оптимизација буџетских издвајања за социјалну заштиту кроз бољу усмјереност материјалних давања (смањење грешке укључености). Кроз ИССС имамо детаљан увид у приходовно-имовинско стање и досије појединаца и породице. Укидањем материјалних давања онима који су их остваривали без ваљаног законског основа, остварена је уштеда средства за оне који су у стању социјалне потребе а нису покривени мрежом социјалне заштите.

Унапријеђен је приступ материјалним давањима и услугама социјалне и дјечје заштите, кроз успостављање аутоматизованог прибављања доказа за остваривање права.

Побољшан је квалитет и праћење пружања услуга социјалне и дјечје заштите, кроз увођење вођења случаја и цјелокупно управљање предметима на унифициран начин у свим центрима.

Сектор социјалне заштите је реформисан, модернизован, док са друге стране корисници лакше и без индиректних трошкова, везаних за прибављање доказа, остварују права.

Обезбијеђена је доступност података и статистике, транспарентност, квалитет рада, механизам за праћење рада на предметима.

Кроз пројекат је спроведен широки опсег пројектних активности, које резимирамо у оквиру три компоненте: 

Реформа законског и инситуционалног оквира – поржана је израда новог Закона о социјалној и дјечјој зашитити и кључних подзаконских аката; увођење стандарда, реорганизација и проширење мреже центара за социјални рад, израда нових описа послова, систематизација и најважније ре-инжењеринг процедура/пословних процеса у центрима за социјални рад као и унифицирано  поступање.

Континуирана изградња капацитета – уз Радне тимове из редова стручних радника и Министарства, за практичаре из система социјалне заштите, одржано је преко 150 радних састанака, радионица, презентација, практичних и стручних обука. Објављен је приручник за супервизију као и приручник за Вођење случаја који служи као литература за полагање стручног испита, неопходног за лиценцирање стручних радника. Кроз пројекат је обезбјеђена ИКТ инфраструктура – телекомуникационе мрежа, серверска инфраструктура, систем видео надзора у ЈУ, опремање цијелог система социјалне заштите (34 локације) рачунарском опремом уз обезбјеђења дугорочних уговора за одржавање апликативног софвера, сервера, хардвера и мрежа.

Континуирани развој нових функционалности система, оптимизација и одржавање ИССС-а.

По мишљењу стручњака, Социјални е-картон служи као модел у смислу функционалности и интегрисаности. Такође, може да служи и као примјер за добро осмишљене и ефикасно спроведене структурне реформе система, као и за пружање услуга по мјери грађана али и као моћна алатка за свакодневни рад, праћење учинака на раду и рационализацију потрошње буџетских средстава.

Више информација на линку: https://www.csrcg.me/index.php/isss-socijalni-karton

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?