- Влада Црне Горе
Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије ИX редовна сједница Групе за нестала лица
ИX редовна сједница Групе за нестала лица
Хаг, 10. септембар 2024: Група за нестала лица (ГНЛ) састала се у Хагу како би се припремила за стратешки састанак с министрима вањских послова ЕУ. ГНЛ ће представити свој Извјештај о напретку у проналажењу несталих лица из сукоба у бившој Југославији из 1990-их на Самиту Берлинског процеса у октобру.
Извјештај ГНЛ-а ће нагласити чињеницу да је више од 75 посто од 40.000 особа несталих у сукобима пронађено, а такође ће приказати досадашња достигнућа и размотрити даљње напоре у проналаску оних који су још увијек нестали, што представља кључни допринос миру и стабилности у региону.
Формирана 2018. године као дио Берлинског процеса, ГНЛ се састоји од институција које су задужене за рјешавање питања несталих у Босни и Херцеговини, Хрватској, Косову, Црној Гори и Србији. ГНЛ игра кључну улогу у координацији регионалних напора да се ријеши питање више од 11.000 особа које су и даље воде као нестале.
Извјештај за 2024. годину описује напредак остварен у протеклој години, али такође истиче сталне изазове, укључујући недостатак вјеродостојних нових информација о масовним и појединачним тајним гробницама. Упркос овим потешкоћама, Извјештај наглашава да наставак сарадње може осигурати рјешавање преосталих случајева.
Рад ГНЛ-а је кључан за проналажење оних који су још увијек нестали из сукоба 1990-их,“ изјавила је генерална директорица ИЦМП-а, Катхрyне Бомбергер.
Ово питање се тиче осигуравања правде за породице несталих – признавања патње коју су претрпјели, осигуравања одговорности и враћања достојанства жртвама. Рјешавање ових случајева није само технички процес; то је морална и правна обавеза, додала је.
На Самиту Берлинског процеса, министри вањских послова земаља региона и Европске уније разговарати ће о важности регионалне сарадње у рјешавању питања несталих те размотрити додатне мјере за подршку напорима МПГ-а.
Рад ГНЛ-а и данашњи састанак подржава Влада Уједињеног Краљевства и Савезне Републике Њемачке.