- Влада Црне Горе
Завод за школство Изазови у предшколском васпитању и образовању
Изазови у предшколском васпитању и образовању
У организацији Завода за школство и НВО СУВЦГ, одржан округли сто на тему: „Изазови у предшколском васпитању и образовању“. Модераторка: Наташа Голубовић, надзорница за предшколско васпитање. Присутне је на почетку рада поздравила помоћница директорице Завода за школство, Наташа Газивода. Она је нагласила да смо овај догађај организовали како бисмо са непосредним реализаторима наставног процеса скупа размотрили изазове у предшколском васпитању и процијенили на који начин можемо дјеловати да би унапређивали овај сегмент образовања који се односи на наше најмлађе. Завод за школство је у посљедњих шест мјесеци спровео бројна истраживања, анализе, организовао велики број округлих столова, савјетовања, консултација са колегама из свих нивоа нивоа образовања и из НВО сектора са циљем да размијенимо мишљења, донесемо закључке, приједлоге, сугестије, да све дефинишемо и усмјеримо ка доносиоцима образовних политика, како бисмо унапређивали све оне сегменте образовања за које смо заједно процијенили да их је потребно реформисати.
Милица Јелић, предсједница НВО СУВЦГ (Савез удружења васпитача Црне Горе) је укратко образложила циљеве ове организације. Удружење постоји од доба короне, са намјером да се бави унапређењем васпитно-образовне праксе, бриге о дјеци кроз разне скупове и радионице о заштити права, статуса и угледа свих чланова ове организације, васпитача. Надзорник за предшколско васпитање, Фран Вуљај је оговорио о васпитно-образовном раду предшколских установа. Представио нови програм за васпитаче који је у процесу лиценцирања. Ермина Аломеровић, савјетница за предшколско образовање, образложила је предности и недостатке у постојећем начину функционисања, а на основу анализе извјештаја из надзора. Навела је неке од кључних смјерница, како би васпитачи знали на шта највише треба да обрате пажњу у свом раду.
Анита Марић, савјетница за инклузивно образовање говорила је о обукама за нову форму ИРОП-а, коју је усвојио Национални савјет и која ће се примјењивати од овог полугодишта. У изради ове нове форме ИРОП-а, учествовали су представници свих установа, свих нивоа образовања (предшколско, основно и средње образовање). Она је истакла да је за свако дијете неопходно писати ИРОП по коме ће се даље радити на његовом постизању и развојних и образовних циљева, у супротном вршимо дискриминацију. У раду округлог стола учествовали су васпитачи из државних и приватних васпитно-образовних установа, директори/директорице, представници/це Министарства просвјете и Завода за школство.