Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Извјештај о праћењу медитеранске воћне муве Цератитис цапитата и препоруке за произвођаче

Објављено: 28.08.2023. 11:51 Аутор: УБХВФП

У склопу рада на програму праћења медитеранске воћне муве Цератитис цапитата, у периоду 18.08. - 21.08.2023. године, извршен је преглед Тепхри клопки (са трикомпонентним атрактантом Биолуре) и Јацксон клопки (са атрактантом Тримедлуре) на локалитетима од Улциња до Бококоторског залива (Сутоморе, Бар – Челуга, Улцињ – Штој, Бигова, Баошићи, Ђеновићи) и замјена атрактаната.

Прегледом клопки констатован је почетак и активан лет муве, односно хватање у клопкама у већини локалитета и следеће бројно стање:

Бигово (5♂ Јацксон клопка + 3♀ Тепхри клопка);

Баошићи (11♂ + 13♀ Тепхри клопка Јацксон клопка);

Ђеновићи (7♂ - Јацксон клопка + 5♀ Тепхри клопка);

Челуга – (5♂ Тепхри клопка);

Доњи Штој (15♂ Јацксон клопка + 5♀ Тепхри клопка) и

Горњи Штој (7♂ Јацксон клопка + 2♀ Тепхри клопка).

Имајући у виду тренутне временске прилике и све већу расположивост плодова биљака домаћина у периоду који слиједи (најраније сорте мандарине које ће убрзо почети да сазријевају, смокве, брескве, јапанске јабуке) може се очекивати повећање бројности популације воћне муве у наредном периоду, а нарочито имајући у виду да је у овом тренутку мува активна практично на цијелом приморју. 

ПРЕПОРУКЕ: С обзиром да Ц. цапитата не напада зелене и тврде плодове, већ оне на почетку фенофазе сазријевања и полузреле, стално праћење стања у воћњаку, тока сазријевања плодова и одржавање његове хигијене веома је значајна мјера у смањењу бројности ове врсте, нарочито у малим воћњацима и окућницама. То подразумијева уклањање и уништавање свих оних плодова на којима се уоче било какви симптоми напада или преурањено дозријевање. Сумњиви плодови се не смију закопавати у земљу нити бацати у контејнер! Плодови са симптомима напада као и сви они сумњиви, могу се ставити у пластичне кесе које се завежу и оставе на сунцу најмање 8 сати, а најбоље 2-3 дана.

Савјетујемо да се као превентивна мјера око стабала смокве (касније и осталих воћака-како буду дозријевале) у ширини пречника крошње, поставе и ПВЦ фолије или слој сламе (дебљине око 25 цм) да би се онемогућио улазак ларви у земљиште из нападнутих плодова. Такође, за ово вријеме, све ларве које се налазе у плодовима ће угинути.

Препоручује се и примјена мјера хемијске заштите инсектицидима на бази делтаметрина, пиримифос–метила, спиносада, ламбда-цихалотрина, на почетку фенофазе сазријевања плода, односно у вријеме када они постану пријемчиви за напад. Напомињемо да мјере хемијске заштите могу имати задовољавајући ефекат само уколико се примјењују заједно са осталим препорученим нехемијским мјерама. Приликом одабира препарата обавезно треба водити рачуна о каренци и дозвољеном броју третирања у току године, сортименту и фенофази развића плодова домаћина.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?