- Влада Црне Горе
Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога Јачање капацитета за инклузивни развој и реформе
Јачање капацитета за инклузивни развој и реформе
Пети састанак Управног одбора пројекта „ЕУ подршка сектору запошљавања и социјалне политике у Црној Гори“ одржан је 20. марта 2025. године у просторијама Министарства социјалног старања, бриге о породици и демографије у Подгорици. Састанку су присуствовали кључни актери пројекта, представници ресорних министарстава, институција, као и Делегације Европске уније.
Бригитте Куцхар, представница Делегације Европске уније у Црној Гори, отворила је састанак, поздрављајући присутне и истичући позитивну динамику активности које су реализоване у оквиру пројекта. Куцхар је нагласила важност међусобне сарадње у јачању капацитета институција и имплементацији политика које подржавају инклузивни развој, што је кључни циљ овог пројекта.
Мерсида Аљићевић, државна секретарка у Министарству социјалног старања, бриге о породици и демографије, осврнула се на континуирану подршку коју пројекат пружа министарству, посебно у креирању политика за Гаранцију за дјецу.
Милица Личина, самостална савјетница из Директората за ЕУ фондове, европске интеграције и међународну сарадњу, Министарства рада, запошљавања и социјалног дијалога истакла је значај пројекта за јачање капацитета и стварање инклузивнијег и модернијег тржишта рада, похваливши досадашњи рад тима и сарадњу са свим партнерима.
Биљана Вучетић, директорица Директората за социјално предузетништво, Министарства рада, запошљавања и социјалног дијалога, представила је успјешно спроведене активности у области социјалне економије, укључујући подршку новом Директорату за развој социјалне економије. Посебно је похвалила израду кључних докумената као што су Нацрт стратегије и Препоруке за Закон о социјалном предузетништву, те нагласила значај кампање подизања свијести која ће обухватити цијелу Црну Гору у наредним мјесецима.
Слађана Недовић из Завода за запошљавање Црне Горе говорила је о обуци радника Завода за запошљавање за стицање тренерских вјештина, као и рад са рањивим групама, чиме ће се обезбиједити дугорочни трансфер знања у раду с корисницима услуга и одрживост пројекта. Такође, истакла је да ће се наставити са подршком у развоју Образаца за идентификацију операција и имплементацији социјалне активације, што је кључни корак за унапређење система образовања и запошљавања у Црној Гори.
Маја Мијовић, представница Директората за заштиту и здравље на раду, изложила је подршку коју је пројекат пружио у анализи механизама за праћење имплементације Закона о заштити и здрављу на раду. Најавила је и израду годишњег акционог плана који ће обухватити све активности за наредни период, што ће додатно допринијети сигурнијем радном окружењу у земљи.
Током састанка, усвојен је полугодишњи извјештај о напретку пројекта.
Вања Хазл, руководитељка пројекта, захваливши се на досадашњој сарадњи, представила је активности спроведене у извјештајном периоду , као и план будућих активности у подручју развоја секторских политика нарочито у домену активне политике тржишта рада, социјалне активације, социјалне и солидарне економије, гаранције за дјецу, гаранције за младе као и друге промотивне активности.
На крају састанка, сви учесници су се сагласили да су активности пројекта реализоване према плану и изразили задовољство високим нивоом сарадње између министарстава, институција и експертског тима. Састанак је завршен у позитивној атмосфери, са увјерењем да ће будуће активности доприносити даљем јачању капацитета и имплементацији реформи у секторима запошљавања и социјалне политике у Црној Гори.
Пројекат „Унапријеђено креирање политика засновано на доказима, имплементација пракси и координација у секторима запошљавања и социјалне политике и ојачани капацитети за учешће у Европском социјалном фонду“ је финансиран из Инструмента за претприступну помоћ (ИПА ИИ) у оквиру Годишњег акционог програма за Црну Гору 2020, а спроводи га конзорцијум предвођен Арцхидата срл.