- Влада Црне Горе
Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога Тренинг о припреми образаца за идентификацију опер...
Тренинг о припреми образаца за идентификацију операција (ОИС)
У циљу припреме образаца за идентификацију операције (Опреатион Идентифицатион Схеет - ОИС) 19. марта 2025. године у Подгорици је организован тренинг који служи за идентификацију операција које би се финансирале по основу Оперативног програма за Запошљавање и социјалну инклузију 2024-2027 из ИПА средстава.
Овај тренинг је дио активности пројекта „ЕУ подршка сектору запошљавања и социјалне политике у Црној Гори“ и окупио је представнике Министарства рада, запошљавања и социјалног дијалога, Министарства социјалног старања, бриге о породици и демографије, те Завода за запошљавање Црне Горе као кључних институција у оперативној структури система управљања и финансирања ЕУ пројеката.
Циљ тренинга био је да се учесницима омогући да савладају вјештине потребне за правилну припрему ОИС-а, кључног документа у процесу имплементације ИПА ИИИ програма. Овај образац игра пресудну улогу јер омогућава идентификацију операција и њихову повезаност са стратешким оквиром, финансирањем, мјерама активности, као и праћењем буџета у односу на планиране активности.
Наида Мекић, експерткиња за припрему ОИС-а, истакла је важност овог тренинга, наглашавајући да је он кључан за разумијевање сваког корака, од оперативног програма до реализације пројеката. Према њеним ријечима, различити учесници, са различитим нивоима искуства, омогућили су богату размјену искустава.
„Различити учесници са различитим искуством у раду са ЕУ фондовима били су присутни на тренингу, што је омогућило богату размјену искустава и конкретних питања. На тренингу су се нашли како искусни стручњаци који су већ радили на ИПА ИИ програму, тако и новозапослени који тек улазе у ово програмско раздобље,“ објаснила је Мекић.
Она је такође истакла да је важно да запослени из различитих институција заједнички раде и дијеле информације, јер ниједна институција или појединац не могу сами припремити ОИС. Мекић је подијелила своје искуство из Хрватске, гдје су, кроз сличне изазове, учили на грешкама и изашли јачи.
„Радили смо, учили радећи, некада смо и грешке правили, али смо из свега изашли јачи. Не треба се бојати процеса, већ постављати питања и учити,“ поручила је Мекић, додајући да је циљ тренинга не само стицање знања, већ и јачање самопоуздања учесника како би ефикасно спровели пројекте у оквиру ИПА ИИИ програма.
Милица Личина, самостална савјетница у Дирекцији за програмирање и имплементирање ЕУ фондова при Министарству рада, запошљавања и социјалног дијалога, нагласила је да је обука кључна за успјешан почетак имплементације ИПА ИИИ програма.
„Наше Министарство је Управљачко тијело за Оперативни програм, стога је сама обука добродошла како би се наша структура увела у процес који нас очекује,“ објаснила је Личина, додајући да је рад са експерткињама, Мекић и Паун, до сада био успјешан.
„Желимо да унаприједимо знања, ојачамо досадашњу комуникацију и да се овај процес заокружи на прави начин како би се ЕУ средства искористила на адекватан начин. Кроз ову обуку, Министарство се припрема да квалитетно спроведе све активности предвиђене ИПА ИИИ програмом и да испуни висока очекивања,“ закључила је Личина.
Катарина Коматина, савјетница у Одјељењу за пројекте Завода за запошљавање, нагласила је важност обуке у контексту акредитације Завода за постизање статуса ИБФМ (Имплементинг Бодy фор Финанциал Манагемент).
„Наша институција је у процесу акредитације да постане ИБФМ. Од обуке очекујем да добијем ближа знања везана за ОСИ, с обзиром да смо до сада били корисничка институција, а не дио оперативне структуре,“ објаснила је Коматина.
Она је истакла да је обука кључна за боље разумијевање и припрему Завода за нову улогу у управљању ЕУ фондовима, јер ће преузети одговорност коју је до сада имао Министарство финансија, тачније ССФУ.
„Иако сам дуго у ИПА програмима, овај дио је нови и односи се на унапређење рада Завода. Завод се мора осамосталити како би средства могла да се користе самостално,“ закључила је Коматина.
Како Црна Гора улази у припрему за ИПА ИИИ, важно је нагласити да квалитетна обука и сарадња међу институцијама нису само прилика за професионални развој, већ и темељ за успјешне пројекте који ће имати дугорочне користи за грађане Црне Горе. Тренинг за припрему ОИС-а представља кључни корак ка ефикасној имплементацији ЕУ фондова, омогућавајући институцијама да преузму одговорност за припрему и реализацију пројеката који ће допринети развоју земље.
Пројекат „Унапријеђено креирање политика засновано на доказима, имплементација пракси и координација у секторима запошљавања и социјалне политике и ојачани капацитети за учешће у Европском социјалном фонду“, финансира се из Инструмента за претприступну помоћ (ИПА ИИ) у оквиру Годишњег акционог програма за Црну Гору 2020, а спроводи га конзорцијум који предводи Арцхидата срл.