- Влада Црне Горе
Министарство финансија Јавна расправа о Нацрту Програма економских реформ...
Јавна расправа о Нацрту Програма економских реформи ЦГ 2024-2026: Расправа ће трајати до 31. децембра 2023. године
Министарство финансија објављује на јавну расправу Нацрт Програма економских реформи 2024-2026. година.
Програм економских реформи Црне Горе представља инструмент за планирање економске политике земље и управљање реформама и најважнији је документ у испуњавању економских критеријума у преговорима за чанство у ЕУ. Програм се састоји од три кључна поглавља: (1) макроекономски оквир, (2) фискални оквир и (3) поглавље о структурним реформама. Важно је истаћи да је јавност већ упозната са Поглављем о структурним реформама које је упућено Европској комисији на мишљење.
Мјере економске политике садржане у Нацрту програма за период 2024-2026. биће усмјерене на: (i) диверсификацију економске активности и повећање конкурентности привреде; (ii) јачање отпорности економије на екстерне шокове; (iii) обезбјеђивање макроекономске и фискалне стабилности; (iv) унапређење пословног амбијента и (v) покретање снажног инвестиционог циклуса. Наведене циљеве могуће је остварити комбинацијом мјера економске политике за јачање макроекономског амбијента и стварање услова за оџивост јавних финансија, са мјерама које се односе на рјешавање структурних проблема у економији.
Нацртом програма је пројектован економски раст од 3,2% током периода 2024-2026.година. Расту ће допринијети и структурне реформе предвиђене Програмом, чији је квантитативни ефекат процијењен на 0,3% БДП. Фискални оквир предвиђен Нацртом програма укључује достизање примарног суфицита буџета 2026. године, уз остваривање просјечног дефицита буџета на нивоу испод 3% БДП током наредне три године. Наведено ће се, између осталог остварити спровођењем мјера фискалне консолидације, које ће утицати на повећање прихода и заустављање раста „непродуктивне потрошње“. Ријеч је о побољшању пројекција у односу на средњорочне пројекције фискалног оквира објављене у јулу мјесецу у Смјерницама макроекономске и фискалне политике.
Сходно наведеном, позивамо заинтересовану јавност да својим предлозима, сугестијама и коментарима допринесу побољшању квалитета документа и дају допринос унапријеђењу дијалога јавног сектора са свим заинтересованим странама.
Све сугестије и коментари могу се упутити Министарству финансија на e-mail адресу: ivana.radojicic@mif.gov.me.
У оквиру процеса јавне расправе одржаће се Округли сто, и то у четвртак 14. децембра, у 11:00 часова у хотелу Хилтон, Булевар Светог Петра Цетињског 2, Подгорица.