- Влада Црне Горе
Министарство финансија ЈАВНА РАСПРАВА О НАЦРТУ ПРОГРАМА ЕКОНОМСКИХ РЕФОРМ...
ЈАВНА РАСПРАВА О НАЦРТУ ПРОГРАМА ЕКОНОМСКИХ РЕФОРМИ ЦРНЕ ГОРЕ 2025-2027: Расправа ће трајати до 28. децембра 2024. године
Министарство финансија објављује на јавну расправу Нацрт Програма економских реформи 2025-2027. година.
Програм економских реформи Црне Горе представља инструмент за планирање економске политике земље и управљање реформама и најважнији је документ у испуњавању економских критеријума у преговорима за чланство у ЕУ.
У складу са овогодишњим смјерницама Европске комисије за израду Програма економских реформи за период 2025-2027. година, документ се састоји из два кључна поглавља: (1) макроекономски оквир и (2) фискални оквир. Новина у односу на прошлогодишњи Програм је да структурне реформе које су раније биле саставни дио Програма, сада представљају дио Реформске агенде/План раста. У циљу досљедности између Реформске агенде и Програма економских реформи, додато је посебно поглавље о усклађености Реформске агенде са макро-фискалним оквиром у циљу кохерентности и кредибилитета економских и фискалних политика.
Сходно основном макроекономском сценарију, црногорска економија ће у средњем року просјечно годишње расти по стопи од 3,7%, односно по годинама, 4,8% у 2025, 3,2% и 3,1% у 2026. и 2027. години. Усљед успоравања притисака цијена на европском нивоу, очекује се постепено успоравање инфлације, која ће просјечно износити 2,9% у периоду 2025-2027. године.
Снажна потрошња домаћинстава, повећање минималне и просјечне зараде и минималне и просјечне пензије, реформе пореске политике и пословног амбијента, раст инвестиционе активности и наставак раста у туризму, уз мјере секторске подршке и релевантне прогнозе економске активности и инфлације у Европи, чине основне претпоставке макроекономског сценарија у средњем року.
Период 2025-2027. године карактерише отпочињање интензивног инвестиционог циклуса кроз улагања како кроз Капитални буџет тако и кроз грантове обезбијеђене од стране Европске уније од којих су најзначајнији за изградњу Аутопута (дионица Андријевица-Матешево) и реконструкцију жељезничке инфраструктуре који су већ обезбијеђени. Упоредо, кроз План раста за Западни Балкан, Црној Гори ће на располагању бити 383 мил. € у периоду 2024-2027. године за спровођење структурних реформи и улагање у инфраструктуру. Преостала средства неоходна за амбициозни план изградње инфраструктуре, којом ће се омогућити, ширење економског потенцијала обезбиједиће се из кредитних средстава.
Стратегија управљања јавним финансијама у периоду 2025-2027. године усмјерена је на остваривање суфицита текуће јавне потрошње чиме се остварује „златно правило“ фискалне одговорности а то је да држава све текуће обавезе финансира из текућих прихода. Суфицит текуће потрошње омогућава се и поред смањења пореског оптерећења на зараде, као мјере имлементиране у циљу подршке конкурентности привреде кроз креирање подстицајне пореске политике. Смањењем пореског оптерећења на зараде, смањују се фиксни трошкови за послодавца, док се на другој страни усљед компензаторних мјера обезбјеђује раст укупних јавних прихода и не доводи у питање одрживост јавних финансија.
Сходно наведеном, позивамо заинтересовану јавност да својим предлозима, сугестијама и коментарима допринесу побољшању квалитета документа и дају допринос унапређењу дијалога јавног сектора са свим заинтересованим странама.
Све сугестије и коментари могу се упутити Министарству финансија на e-mail адресе: ivana.radojicic@mif.gov.me и anastasija.perucica@mif.gov.me.
У оквиру процеса јавне расправе одржаће се Округли сто, и то у понедјељак 16. децембра, у 09:00 часова у хотелу Рамада, Булевар Саве Ковачевића 74, Подгорица.