Кажанегра Станишић: Без слободних медија и културе друштво би било рањиво на ауторитаризам

Објављено: 17.09.2024. 09:15 Аутор: Министарство културе и медија

Без слободних медија и културе која подстиче дијалог и различитост, наше друштво би било рањиво на раст ауторитарних и тоталитарних тенденција, истакла је државна секретарка у Министарству културе и медија Драгана Кажанегра Станишић, поручујући да су слобода и демократија вриједности за које се морамо свакодневно борити.

Она је, на отварању Међународног научног скупа „Мутирајући вирус тоталитаризма“, који је организовао Универзитет Црне Горе у сарадњи са Универзитетом Адам Мицкијевич у Познању, казала да тема овог скупа није само предмет академске расправе, већ је од пресудног значаја за дубоко разумијевање комплексности савременог друштва и пријетњи са којима се суочавамо.

„Тоталитаризам, феномен који је обиљежио двадесети вијек својом мрачном силом, није нестао; он се прилагођава, мутира, проналази нове форме и често се прикрива под различитим маскама, покушавајући да искористи тренутке несигурности и кризе како би задобио повјерење друштва“, истакла је Кажанегра Станишић.

Према њеним ријечима, у савременом глобалном контексту, ова тема постаје све ургентнија.

„Суочени смо са политичким, економским и социјалним промјенама које отварају простор за поткопавање основних демократских вриједности – попут слободе изражавања. У овим рањивим временима, мутирајући вирус тоталитаризма тражи начине да продре у наше животе и успостави контролу. Наш задатак, стога, није само препознавање ових мутација, већ и правовремено идентификовање и развијање ефикасних стратегија отпора – због чега овај скуп и јесте од неизмјерног значаја“, казала је Кажанегра Станишић.

Оцијенила је да је улога културе и медија у овом процесу од суштинске важности.

„Култура је срж нашег идентитета, простор у којем се чува и развија слобода изражавања, креативност и различитост. С друге стране, медији су наши најважнији савезници у информисању јавности, критичкој анализи и демаскирању пријетњи које настоје да уруше темеље нашег слободног друштва. Наша је одговорност да подржимо и оснажимо ове секторе, јер они представљају кључне стубове у борби против тоталитаризма“, навела је Кажанегра Станишић.

Сматра да у периоду када се суочавамо са глобалним изазовима попут пандемије, климатских промјена, технолошких трансформација и политичких несигурности, тоталитарне идеје лако могу пронаћи плодно тло.

„Кризе које доносе несигурност и страх често отварају врата идеологијама које нуде једноставна, али опасна рјешења, заснована на ограничавању слобода и манипулацији јавним мњењем. Због тога је кључно да стално изучавамо лекције из прошлости и примјењујемо их како бисмо спријечили понављање грешака“, истакла је Кажанегра Станишић.

Казала је да је поносна на чињеницу да Универзитет Црне Горе, у сарадњи с Универзитетом Адам Мицкијевич, организацијом овог скупа показује изузетну друштвену одговорност и зрелост.

„Окупљањем стручњака из различитих земаља и области, стварамо платформу за размјену идеја и формирање нових увида, који ће бити од великог значаја не само за академску заједницу, већ и за друштво у цјелини. Ваш рад на овом скупу није само академски допринос; то је и чин отпора против свих облика опресије и гушења слободе. Увјерена сам да ће закључци и препоруке које ћете донијети ојачати отпорност наших друштава на изазове који нас очекују“, поручила је Кажанегра Станишић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?