Вујовић: Агенција за књигу – велики подухват

Објављено: 13.02.2025. 09:04 Аутор: Министарство културе и медија

Анализа оправданости оснивања Агенције за књигу стратешки је приоритет Министарства културе и медија у 2025. години, а јачање партнерства са регионалним институцијама допринеће позиционирању Црне Горе као атрактивне филмске дестинације и стварању одрживог екосистема за развој креативних индустрија.

То су поруке министарке културе и медија Црне Горе, др Тамаре Вујовић, која је боравила у званичној посети Словенији, где је одржала састанке са директоркама Јавне агенције за књиге Републике Словеније и Словенског филмског центра.

На састанку са директорком Катјом Стергар, тема је била могућност оснивања Агенције за књигу у Црној Гори, по узору на словеначки модел.

Вујовић и Стергар су говориле о искуствима која показују да Агенција има кључну улогу у подршци издавачкој индустрији, преводилаштву, промоцији домаћих аутора и књижевне продукције на међународној сцени, али и у очувању и унапређењу читалачке културе.

Оснивање Агенције за књигу или одјељења у оквиру министарства, које ће се бавити искључиво књигом, стратешки је приоритет ресора који водим. Црна Гора је мала земља, али богата књижевним стваралаштвом. Зато је неопходно да развијамо институционалне механизме који ће нашим писцима, преводиоцима и издавачима омогућити бољу видљивост, како у земљи, тако и у иностранству. Јачање овог сектора у култури би компензовало ограничења малог тржишта и омогућило системску подршку развоју књижевне сцене, по узору на успешне примере из Словеније. Кроз дијалог са струком и анализом правних оквира, утврдићемо најбржи и најефикаснији модел њеног оснивања, истакла је министарка Вујовић.

На састанку је посебно наглашена важност правне регулативе у овом процесу. Тренутно се анализира да ли је неопходно доношење посебног Закона о Агенцији за књигу, као што је случај у Словенији, и Закона о јединственој цијени књиге.

"Оснивање ове институције предвиђено је Националним програмом развоја културе 2023–2027, а у наредним месецима фокус ће бити на изради елабората оправданости оснивања и дефинисању правног оквира", поручила је Вујовић.

Како би се убрзао овај процес, министарка је најавила да ће бити формирана радна група састављена од правних и стручних лица из области издаваштва и културе, која ће израдити студију оправданости оснивања нове институције.

Велика подршка издавачима белетристике и хуманистике, загарантована накнада ауторима код субвенционисаних издавача, конкурс за превођење словеначких дјела на стране језике, организација и подршка одласку на сајмове, подршка књижевној критици – све то кроз конкурсну политику Јавне агенције за књиге Словеније помаже сектору.

Резултат напорног рада и круна тог труда била је титула почасног госта за Словенију на Франкфуртском сајму књига!

Са директорком Филмског центра Републике Словеније, Наташом Бучар, разговарано је о унапређењу сарадње у области филмске индустрије, могућностима за копродукције и заједничке пројекте, као и о позиционирању Црне Горе као атрактивне филмске дестинације.

Министарка је захвалила Филмском центру Републике Словеније на подршци копродукцијама филмова Живи и здрави и Отапање владара и позвала их да учествују на Данима индустрије, који се одржавају у оквиру Филмског фестивала у Херцег Новом.

Црна Гора нуди подстицајне мјере за стране продуценте и кроз стратешка партнерства са регионалним институцијама жели да оснажи филмску индустрију и промовише своје природне и културне потенцијале, рекла је Вујовић.

Разговарано је о потреби заједничког представљања на фестивалима, ближој сарадњи и размјени телевизијских садржаја, као и о организацији седмица црногорске и словеначке продукције у обије земље.

Постојање студија у државном власништву велики је подстрек за домаће сценаристе и за могућности изнајмљивања страним продуцентима, закључиле су саговорнице приликом посјете филмском студију Виба.

Црна Гора, као мало тржиште, кроз регионалну сарадњу може додатно оснажити филмску и књижевну сцену и ефикасније се представити на међународном нивоу.

Министарство културе и медија наставиће да развија партнерства са регионалним институцијама како би створило одржив екосистем за развој два веома продуктивна и креативна сектора културе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?