Кажанегра Станишић: Даниловград умјетнички центар свјетске репутације

Објављено: 24.09.2024. 08:30 Аутор: Министарство културе и медија

Државна секретарка у Министарству културе и медија Драгана Кажанегра Станишић отворила је Интернационални симпозијум скулптуре, манифестацију од посебног значаја за културу Црне Горе, која се организује уз подршку Министарства културе и медија и Општине Даниловград.

Кажанегра Станишић је у свом обраћању истакла: "Умјетничка колонија у Даниловграду резултат је изузетности средине која је своје опредјељење ка стваралаштву и креативности исказала још давне 1972. године. Визија и потреба да овај град буде епицентар умјетничких пракси, да буде регионално а касније и глобално препознат као вајарско исходиште првога реда, резултирале су значајним јубилејом који обиљежавамо данас. У полувјековном трајању колоније грађени су стрпљиво, и са љубављу, амбијентални услови и снажан умјетнички екосистем који је резултирао колекцијом изузетне вриједности."

"Отвореност и комуникативност ове манифестације, њена кореспонденција са свијетом, дијалошка динамика атељеа на отвореном са простором у коме настају нова дјела, доносе Даниловграду престиж умјетничког центра свјетске репутације. Потреба овог града да својим житељима обезбиједи прилив идеја, разноврсности размишљања, размјену искустава је есенција културне мисије једног друштва, оно што разликује слојевито и пуно живљење од битисања на неком простору," додала је она.

Она је навела и да два изузетна склуптора који су учесници овогодишњег симпозијума, црногорског вајара Миливоја Бабовића и госта из Пољске, проф. др Томаша Матусевича, спаја посвећеност словима. "Матусевича латинична слова, а Бабовића ћирилична, из прве штампане књиге код Јужних Словена – Октоиху Првогласнику. Јубилеј штампарства у Црној Гори од 530 година уклесује себе кроз умјетност, кроз памћење. Ријеч је темељ свега што називамо смислом, она је градивна “цигла” из које обликујемо свет идеја, осјећања и знања. Кроз ријеч, наш дух постаје видљив, добија форму и могућност комуникације са свијетом."

Прије свечаног отварања упросторијама Завичајног музеја одржан је мађународни научни скуп на тему "Савремена скулптура - изазови и тенденције"на којем је учествовало 17 истакнутих вајара, теоретичара умјетности, универзитетских професора и естетичара из Црне Горе, Србије, Босне и Херцеговине, Пољске, Јапана и Индије.

Др Јелена Јовановић Николић, в.д. директорице Директората за културно - умјетничко стваралаштво, говорећи на отварању научног скупа истакла је да је "даниловградска колонија дио искуства важних аутора из цијелог свијета који се сјећају геолошке специфичности квалитетног бијелог мермера овог поднебља у коме су исказивали аутентичност свог ликовног сензибилитета".

"Сигурна сам да је и друго полувјековље колоније пред нама у које смо тек закорачили пуно важних садржаја, креативности и умјетничке изврсности те да ће значај и углед ове манифестације и установе и у времену пред нама бити синоним за мјесто изузетности културно-умјетничког стваралаштва док опредјелјеност за успостављањем научних и културних веза у области скулпутре Интернационалном симпозијуму даје нову димензију и значај" истакла је Јовановић Николић.

33r4fgrv4w3efr

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?