- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Конференција о зеленој економији: Зелена транзициј...
Конференција о зеленој економији: Зелена транзиција једини пут одрживог развоја
Конференција о зеленој економији, у организацији Министарства економског развоја и туризма, Министарства науке и технолошког развоја и Привредне коморе Црне, одржава се 16. и 17. маја у хотелу Хилтон. Скуп је организован у оквиру црногорског предсједавања Процесом сарадње у југоисточној Европи (SEECP) , са циљем покретања дискусије о зеленој економији из више углова која треба да доведе до закључака потребних за дефинисање смјерница ка одрживом расту и развоју.
Учесници скупа су доносиоци одлука највишег нивоа из земаља SEECP , представници ЕУ и међународних организација који стручно и финансијски подржавају зелену трансформацију, представници привредног сектора, те академске заједнице и институција које су носиоци развоја иновација без којих зелена транзиција није могућа.
Предсједница Привредне коморе др Нина Дракић истакла је у уводној ријечи важност партнерства организатора Конференције који су објединили пословну заједницу, науку и доносиоце одлука, што је фундамент за стратешко и континуирано дјеловање у процесима који воде ка зеленој транзицији.
Према њеним ријечима, након пандемије и енергетске кризе, зелена транзиција не представља само опредјељење, већ и једини могући пут одрживог развоја, па је важно дефинисати како је спровести на најефикаснији начин у што краћем времену, а ни у једном моменту не угрозити економске процесе.
Истиче да су на европском нивоу значајна финансијска средства опредијељена за овај процес у региону, прије свега кроз Економски и инвестициони план за Западни Балкан и додаје да ће инвестиције у зелене технологије бити све исплативије јер се тржишта окрећу „зеленим“ производима.
- Сматрам да је један од важнијих задатака креатора политика створити окружење које ће бити стимулативно за компаније које су спремне за зелену транзицију. Треба свакако у томе наћи адекватну мјеру и за оне који показују неодговоран однос према животној средини. Симултано са овим нужно би било развијање финансијске и техничке подршке за компаније које су се опредијелиле да иду у сусрет новим технологијама и пословним моделима - казала је предсједница Коморе.
Привредна комора Црне Горе у овим процесима има важну улогу и њима је веома посвећена, управо разумијући значај зелене транзиције. Уз подршку [лат] УНДП [/лат] креирала је Мапу пута Црне Горе ка циркуларној економији а Влада је на основу ње донијела Стратегију циркуларне транзиције.
- Уз ово, HUB циркуларне економије у Привредној комори ће ускоро почети да функционише као он-лине платформа, која може дати одговоре на бројна питања, понудити најбоље праксе и искуства као узор - казала је Дракић.
У фокусу Коморе су и ESG стандарди (заштите животне средине, друштвене одговорности и доброг корпоративног управљања), које западна Европа уводи у национална законодавства, па ће у будућности све више постојати потреба да их наше компаније испуне, а посебно оне извозно оријентисане и упућене на ЕУ партнере.
- Велика је улога финансијских институција у тзв. озелењавању процеса. Финансирање пројеката који чине тај процес олакшаће привреди да се опредјелјују ка томе, будући да увођење еколошки одрживих решења више није тренд, већ реална потреба и правац који треба бирати. УНДП, ЕБРД, ИРФ, те један броја комерцијалних банака, као и подршка којом држава подстиче конкурентност, помјерају доста тога у жељеном правцу - закључила је Дракић.
Министарка науке и технолошког развоја проф. др Биљана Шћепановић, истакла је у уводном обраћању да, од свога настанка, давне 1996. године, као иницијатива Републике Бугарске, Процес сарадње у Југоисточној Европи дјелује регионално, залажући се за већи степен безбједности, стабилност политичких прилика, развој демократије, добросусједских односа, примјену владавине права, развој кадровских потенцијала у земљама чланицама, а у првом реду за јачање економских односа између самих држава чланица, све са циљем што бржег и квалитетнијег приступа европским и евроатлантским структурама.
– Црна Гора је преузела своје друго по реду једногодишње предсједавање у јуну 2022. године, које се реализује под мотом “Југоисток Европе као простор културе и сарадње”, будући да многоструке културне споне представљају чврст основ за даље унапређење партнерстава држава региона – казала је Шћепановић.
Према њеним ријечима, том приликом је предочено да ће Црна Гора током једногодишњег предсједавања SEECP -у радити, између осталог, на енергетској безбједности и одрживости, уз наглашену потребу за истраживањима неискоришћених потенцијала под истим кровом, већим улагањима у инфраструктуру и нове одрживе изворе енергије, у временима велике енергетске кризе.
– У том смислу вјерујем да ће ова Конференција о зеленој економији, која се одржава у оквиру црногорског предсједавања Процесом сарадње у Југоисточној Европи, бити један корак напријед у остваривању циљева постојања и рада највеће регионалне иницијативе – истакла је Шћепановић, додајући да се и даље врло високо на европској Агенди истраживања и иновација налази сарадња академског и привредног сектора.
Она је на крају поручила да Министарство остаје посвећено јачању система науке, истраживања и иновација, кроз јачање регионалне и међународне сарадње, односа са Европском унијом на путу научног и технолошког напретка и подстицања развоја друштва заснованог на знању пратећи концепт паметне специјализације.
Арменд Мила, државни секретар у Министарству економског развоја и туризма истакао је да је Влада Црне Горе исказала снажну посвећеност процесу зелене транзиције и почела да развија политике, програме, као и предузима неопходне акције ради јачања административних капацитета за спровођење Зелене агенде за Западни Балкан.
– Сматрамо да ће нам успешна трансформација ка зеленој економији помоћи да остваримо циљеве одрживог развоја УН, циљеве Паришког споразума као и амбиције Европског зеленог споразума – казао је Мила.
Према његовим ријечима, економска диверзификација ће бити императив за даљи развој Црне Горе. Влада ће се усредсредити на унапређење енергетске ефикасности и коришћење обновљивих извора енергије како би постигла одрживи развој са развијеном пољопривредом и туризмом, као и већим синергијама између ових сектора.
– Мисија Министарства економског развоја и туризма је да обезбиједи одрживо коришћење природних ресурса и осигура одржив, инклузиван и стабилан економски развој. Такође, подстицаћемо уводјење принципа циркуларне економије који интегрише привреду и систем управљања отпадом – поручио је он.
Мила је истакао да транзиција ка циркуларној економији није само усмјерена на подстицај конкурентности, већ је од суштинског значаја за одрживу будућност, рјешавање проблема прекомјерне потрошње природних ресурса, и настанка климатских промјена.
– Изазови пред нама су велики. Успјешан процес преласка на циркуларни модел пословања ц́е захтијевати дугорочну посвец́еност свих актера друштва ка одрживом развоју и зеленој, циркуларној транзицији, упркос економским или другим кризама. Увјерен сам да ћемо данас заједно доћи до креативних и иновативних рјешења која ће имати позитиван утицај на цијели регион Југоисточне Европе – закључио је он.
Услиједио је панел Перспективе развоја зелене економије у југоисточној Еуропи - Политике за подстицање економских активности у услугама одрживог развоја, ефикасности ресурса, заштите природе и климатских мјера.
Модератор је била Анета Канкараш, шефица Канцеларије за одрживи развој у Генералном секретаријату Владе Црне Горе, а панелисти Јована Крунић, генерална директорица за међународну трговину и економску сурадњу, Министарство економског развоја и туризма, Јована Павловић Ђукић, водитељица тима за зелену економију и одрживост, ОЕЦД Глобал Релатионс анд Цооператион, Авни Зогиани, замјеник министра Министарства екологије, просторног планирања и инфраструктуре, Приштина, Алмира Xхембулла, замјеница министра Министарства туризма и екологије, Тирана, Панаyотис Партсос, амбасадор Грчке и Арслан Умут Ергезер, RCC координатор Стратегије СЕЕ 2030/виши аналитичар економске политике.
О ЕУ и међународној подршци одрживом развоју - стратешком приступу одрживом развоју у југоисточној Еуропи, уз модерирање Анете Канкараш, говорили су Александра Киковић, водитељица тима за инклузиван и зелени раст, УНДП Црна Гора, Ана Јовановска, бивша водитељица Јединице за одрживи развој Владе Сјеверне Македоније, Радман Селмић, Привредна комора Србије и Зоран Мартиновски, ЕСГ експерт, ЦЕО, Приме Партнер.
Трећи панел је био посвећен зеленој транзицији у пракси, односно успјешним причама. Модератор је била представница Привредне коморе Милена Рмуш, а учесници Алдан Адровић, менаџер пословног развоја, 3Д соба, Владимир Пајовић, ЕСГ и стручњак за финансије, Ведад Суљић, директор, ЦЕТЕОР и Ведрана Гаџа, Пејзаж и ЕСГ, Порто Монтенегро.
Први дан Конференције завршен је промоцијом “Студије о управљању амбалажом и амбалажним отпадом у Црној Гори” коју је израдила Привредна комора.
За други дан Конференције предвиђени су панели на теме „Иновације у услугама зелене економије - укључивање, иновација и инспирација: Обликовање будућности уз зелену економију“ и „Зелена инфраструктура за медицинска истраживања“.
Модераторка првог панела је Маријета Барјактаровић Ланзарди, в.д генералне директорице за иновације и технолошки развој при Министарству науке и технолошког развоја, а панелисти Бојана Фемић Радосавовић, извршна директорица Фонда за иновације, Марија Маркоч, главна извршна директорица Барске уљаре доо, Ђорђе Грујичић, директор Дигитал Инноватион Хуба - Смарт Виллаге Кнежица, те представник Савјета за регионалну сарадњу.
Током другог панела, којим ће модерирати проф. др Мара Шћепановић, Универзитет Црне Горе, панелисти су проф. др Биљана Шћепановић, министарка науке и технолошког развоја, проф. др Леандар Литов са Универзитета „Свети Климент Охридски“ у Софији, проф. др Мимоза Ристова са Универзитета „Ћирило и Методије“ у Скопљу.