- Влада Црне Горе
Министарство енергетике Конкретни потези у рјешавању проблема у развојним ...
Конкретни потези у рјешавању проблема у развојним пројектима РУП-а
Ангажовањем министра енергетике и рударства проф. др Саше Мујовића договорен је састанак представника Рудника угља Пљевља и министарства просторног планирања, урбанизма и државне имовине како би се ријешило питање просторно планске документације Рудника угља.
Наиме, директор Рудника угља Пљевља Михаило Потпара је, на интересовање министра Мујовића око реализације развојних пројеката предузећа, као сто је преусмјеравање тока ријеке Ћехотине, информисао министра да постоје одређени застоји у реализацији, а након анализе зрелости пројекта, утврђено је не постоји просторно планска документација која третира подручје Рудника угља, што онемогућава почетак реализације и предузимање даљих конкретних корака.
Став министра Мујовића по питању ангажмана свих државних органа када је ријеч о развојним пројектима је већ познат јавности, а то је да ниједан пројекат од значаја за грађане Црне Горе не смије да трпи због дијела активности који су у надлежности државе.
Министар Мујовиц је одмах иницирао у договору са ресорним министром Јанком Одовићем, састанак представника РУП-а и министарства просторног планирања, урбанизма и државне имовине како би се утврдио (ходограм) то јест даљи слијед корака у овом предмету, а у складу са законима и важећом легислативом.
Како је и приликом првог сусрета са управом Рудника угља, саопштио министар Мујовић, до конкретних резултата мора се доћи конкретним активностима и већ тада најавио подршку од стране државе у напорима менаџмента да покрену неке заустављене, а значајне активности за даљи развој овог важног ресурса.
“Управо питање добре међуресорске сарадње и комуникације је кључно за даљи развој многих пројеката и тај корак не смије бити успоравајући фактор, напротив, за питања од државног интереса, државни органи и институције морају бити агилније и боље координисане”истакао је Мујовић.
Једна од тема разговора саговорника била је и ситуација са бројем запослених у Руднику Угља и чињеницом да се у периоду од 2020. године тај број знатно увећао, што представља оптерећење и баласт за даље пословање предузеће, али има утицај и на пословање ЕПЦГ генерално. У том дијелу министра енергетике и рударства су занимали планови менаџмента за рјешавање ове ситуације у наредном периоду и могући модели превазилажења овог проблема, који је евидентан у већини енергетских субјеката и који се промтно мора разматрати.