Потписан анекс уговора о концесији за изградњу мале хидроелектране Отиловићи

Објављено: 23.11.2023. 13:58 Аутор: МЕИР

Данас је у Министарству енергетике и рударства потписан анекс уговора о концесији за изградњу мале хидроелектране Отиловићи којом се омогућава даља реализација пројекта. Подсјећамо да је на недавно одржаној сједници Владе потврђено да су испуњени сви предуслови за реализацију овог важног пројекта. Предметни Уговор о концесији је закључен између Владе Црне Горе, као концедента и "Електропривреде Црне Горе" АД Никшић, као концесионара, у складу с чланом 43 Закона о концесијама и Одлуком Владе о давању концесије за изградњу мале хидроелектране Отиловићи.

Стратешко опредјељење Владе Црне Горе је да се производња електричне енергије заснива на обновљивим изворима енергије. Не само у Црној Гори, већ и на глобалном нивоу заступљена је енергетска политика са јасним циљем да се што већи приоритет да коришћењу  обновљивих извора у циљу смањења штетних утицаја. С тим у вези, темељи енергетског развоја у еколошкој држави морају бити засновати на транспарентним и јавно прихватљиивим моделима кроз еколошки прихватљиве начине, посебно уважавајући утицај на локално становништво и животну средину.

Пројекат обухвата изградњу мале хидроелектране Отиловићи снаге отприлике 2,6 MW, са планираном годишњом производњом електричне енергије од 11 GWh. Овај корак доприноси развоју енергетске инфраструктуре, али првенствено рефлектује јасну усмјереност Владе према испуњењу захтјева ЕУ Агенде и путу ка чланству у ЕУ.

Истичемо кључне тачке наше ЕУ агенде чијем испуњењу ће доприњети и реализација овог пројекта, а то је:

  • Смањење емисије гасова, које нам кроз постављање циља у смислу смањења емисије гасова са ефектом стаклене баште за око 55%, опредјелјује даље развојне политике;
  • Повећање удјела обновљивих извора: Циљ је повећати удио обновљивих извора енергије у укупној бруто производњи електричне енергије за 50% што нас обавезује да радимо на изградњи нових инфраструктурних објеката из областии обновљивих извора:
  • Одрживост: Високо на листии приоритета је имплементација обновљивих извора енергије на одржив начин како не би угрозили будуће генерације.

Овај пројекат ужива апсолутну подршку, а нема разлика у мишљењима између Владе, концесионара и представника еколошких покрета. Кроз овај пројекат обезбјеђује се одговарајући јавни интерес, кроз унапрјеђење енергетске дјелатности, обезбјеђење одрживог коришћења обновљивих извора енергије заснованог на његовом дугорочном коришћењу, већу запосленост, као и рационално, економично, правилно и ефикасно коришћења природних ресурса, техничко-технолошког унапрјеђења и очувања животне средине.

Значајно је истаћи да би се Изградњом ове mHE омогућило ефикасније коришћење акумулисане воде која је формирана изградњом лучко-бетонске бране “Отиловићи” изграђене 1980. године, на ријеци Ћехотини чија је основна намјена обезбјеђење довољних количина воде за хлађење агрегата ТЕ Пљевља.

Министарство енергетике и рударства ће и даље пратити напредак пројекта у сарадњи с релевантним странама како би обезбиједило успјешну реализацију овог значајног корака према одрживој енергетици.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?