Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Конструктиван дијалог и учешће свих актера у друштву кључни за успјех у процесу европске интеграције

Објављено: 12.04.2022. 08:19 Аутор: Канцеларија за европске интеграције

Јуче је у Бриселу у присуству чланова двије делегације, одржан петнаести састанак Заједничког консултативног одбора између ЕУ и Црне Горе (ЗКО), на којем су коопредсједавали Павле Д. Радовановић и Виолета Јелић, који су, отварајући састанак, истакли важност отворене сарадње политичких и друштвених субјеката у Црној Гори о свим сегментима врло комплексног и захтјевног процеса преговора с Европском унијом, али и одржавања континуираног дијалога са представницима Уније и држава чланица.

Оцјењујући да је снажна подршка Европске уније предуслов за стабилизацију прилика у Црној Гори и земљама региона, предсједавајући црногорске делегације Павле Д. Радовановић је истакао да је цивилни сектор у Црној Гори сегмент друштва који пажљиво прати квалитет и динамику спроведених реформи са европске агенде, те да је неопходна већа синергија како би се убрзали процеси у мјери у којој грађани то очекују.

Учеснике је поздравио и Димитрис Димитриадис, предсједник Сектора за вањске односе Европског економског и социјалног одбора, који је позвао чланове на проактивнију улогу Заједничког консултативног одбора између ЕУ и Црне Горе, те да се нови геополитички моменат у којем је Црна Гора заузела праву страну, мора искористити за ближи, бољи и бржи рад свих судионика у циљу испуњења критеријума за чланство у најкраћем року.

На састанку је разговарано о актуелном стању у приступним преговорима, примјени ревидиране методологије, с фокусом на економске критеријуме, јавне набавке, статистику, финансијску контролу и одговор на пандемију ЦОВИД -19, а разматрано је и стање цивилног друштва у Црној Гори.

Учешће је на састанку узела главна преговарачица, Зорка Кордић, која је истакла да је период од претходног састанка обиљежила институционална консолидација и јачање преговарачке структуре, као резултат примјене ревидиране методологије. Како је казала, интензивиран је рад радних група које су, између осталог, припремиле мапе пута за испуњавање завршних мјерила у поглављима, као посљедњу фазу у приступним преговорима. Она је казала да Црна Гора континуирано улаже напоре у испуњавање привремених мјерила из поглавља 23 и 24, те да је у протеклом периоду настављено са реформама и резултатима на пољу правосуђа, борбе против корупције, унапређења слободе медија и слободе изражавања, као и да је Црна Гора постигла запажене резултате у области борбе против организованог криминала, које је похвалила Европска комисија.

„У циљу стварања подстицајног амбијента за даљи рад на постизању ефикасних резултата у преговарачком процесу, направили смо још један значајан који се огледа у финансирању чланова радних група који долазе из државног сектора и цивилног друштва“, казала је Кордић.

Главна преговарачица је указала и на значај економских реформи које су омогућиле опоравак и раст црногорске привреде током 2021, и довеле до јаче пореске дисциплине и рекордних буџетских прихода. Посебно је указала на значај владиних програма „Европа сад“ и „Црна Гора одмах“ који су довели до смањења сиве економије и раста запослености, те побољшања квалитета живота грађана.

„Нови Програм економских реформи (ЕРП) 2022-2024 који смо донијели након консултација с ЕК, потврђује стратешки циљ Црне Горе за наредни период, а то је дизајнирање и имплементација дигитално заснованог, зеленијег, снажнијег и отпорнијег економског опоравка и раста, диверзификацијом привреде“, казала је Кордић.

Она је информисала саговорнике о резултатима које је Црна Гора остварила у поглављу 5 – Јавне набавке, гдје је у потпуности успјешно спровела реформу у складу са европским нормама и праксом и поглављу 18 – Статистика, гдје се улажу континуирани напори за повећање доступности података кроз модернизацију свих фаза производње званичне статистике. Истакла је да је, у поглављу 32 – Финансијска контрола, Црна Гора значајно унаприједила стратешки оквир усвајањем Стратегије развоја унутрашње финансијске контроле, та да су пракса, правила и стандарди интерне ревизије регулисани у складу са међународним стандардима.

У оквиру три тачке дневног реда, говорили су: шефица Делегације ЕУ у Црној Гори, Оана Кристина Попа, шеф Мисије Црне Горе при ЕУ, Петар Марковић, предсједник УО НВО Института Алтернатива, Стево Мук, генерални секретар Уније слободних синдиката, Срђа Кековић, професорица Економског факутета и предсједница Црногорске паневропске уније, Гордана Ђуровић, извршна директорица НВО Центар за грађанско образовање, Далиборка Уљаревић, као и представници ЕК – Антонио Санчез Пареха, Кристоф Зурек, Татиана Ромон и Ана Маригуеса. 

На крају састанка је усвојена заједничка декларација.

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?