- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Марија Склодовска Кири Акције (МСЦА)
Марија Склодовска Кири Акције (МСЦА)
Европа се суочава са великим друштвеним, еколошким и економским проблемима које је додатно погоршала криза изазвана коронавирусом. Како би се што ефикасније опоравила, Европи је потребан снажан, динамичан и креативан људски капитал у истраживању са правом комбинацијом истраживачких и преносивих вјештина које ће одговарати будућим потребама тржишта рада, преко иновација претварајући знање и идеје у производе и услуге за економску и ширу друштвену корист.
У том контексту, Унија мора наставити да улаже напоре како би привукла и заинтересовала младе за истраживачку каријеру, промовисала своју привлачност за врхунске таленте и истраживаче из цијелог света, те задржала сопствене изврсне истраживаче. Управо су Марија Склодовска Кири Акције (МСЦА), од свог оснивања 1996. године, главни инструмент Европске уније за докторска и постдокторска усавршавања младих и креативних истраживача. У претходном програмском периоду, између 2014. и 2020. године, путем МСЦА финансирано је 65 хиљада истраживача у Европи и шире, те је финансирано преко хиљаду међународних иновативних докторских мрежа и програма.
Препознатљивост и значај МСЦА на европском и глобалном нивоу видљиви су у примјени њених основних принципа:
- Фокусираност на изврсности у истраживању у свим аспектима, на нивоу истраживача, организације, истраживачког простора у цјелини, финансирајући пројекте од основних истраживања до иновационих услуга за све научне области и истраживачка подручја (bottom-up принцип).
- Подршка индивидуалним истраживачима у свим фазама каријере омогућавајући даље усавршавање и развој каријере кроз докторске и постдокторске пројекте.
- Значај физичке међународне мобилности за истраживаче, уз подстицање међусекторске и интердисциплинарне мобилности која омогућава истраживачима рад у врхунским истраживачким групама и истраживачком окружењу, као и подстицање виртуалне мобилности као допуне физичкој мобилности.
- Промоција међународне и међусекторске сарадње кроз колаборативне пројекте који омогућавају организацијама успостављање стратешке сарадње, иновативних докторских мрежа, платформу за размјену најбоље праксе и знања у истраживању унутар и изван Европе, у академском и неакадемском сектору.
- Засновано на Повељи за истраживаче и Кодексу за запошљавање истраживача, промовише се отворено, транспарентно и на заслугама засновано запошљавање истраживача, те осигурање атрактивних услова рада за подстицање радних мјеста у науци, са нагласком на остваривање једнаких могућности и инклузивности (родна равнотежа и додатна подршка истраживачима са инвалидитетом).
- Подржавање концепта отворене науке и одговорног истраживања и иновација кроз интегрисање родне и етичке димензије, осигуравање отвореног приступа резултатима истраживања, те укључивање друштва у цјелини са циљем промоције науке.
- Промоција одрживих резултата истраживања у складу са Европским зеленим планом и циљевима одрживог развоја Уједињених нација, те допринос преданости Европске комисије у рјешавању климатских и еколошких изазова.
- Промоција синергије са европским развојним и структурним фондовима, као и са другим европским програмима и иницијативама попут Ерасмус+ програма, EURAXESS иницијативе.
Наведени принципи МСЦА остварују се путем следећих активности:
- МСЦА докторске мреже које се састоје од конзорцијалних пројеката који формирају докторске програме са циљем запошљавања и оспособљавања креативних, предузетничких и иновативних докторских студената.
- МСЦА постдокторске стипендије које омогућавају постдокторандима јачање креативног и иновативног потенцијала на личним истраживачким пројектима кроз међународну, интердисциплинарну и међусекторску мобилност.
- МСЦА размјена особља укљученог у истраживање, која промовише иновативну међународну, међусекторску и интердисциплинарну сарадњу организација из и ван Европе, са циљем размјене знања и идеја у свим фазама иновационог и истраживачког циклуса.
- МСЦА ЦОФУНД који омогућава суфинансирање регионалних, националних и међународних докторских и постдокторских програма мобилности са циљем ширења МСЦА принципа на институционални ниво.
- МСЦА и грађани који путем Европске ноћи истраживача омогућавају јавни ангажман истраживача и промовисање резултата стипендираних истраживача са циљем подизања свјести друштва о раду научника и важности њихових резултата за друштво, те промовисања научне каријере.
Нови европски простор за истраживање и иновације заснован је на изврсности, конкурентности, те отворености и усмјерености на нове таленте. У сврху унапређења Европског истраживачког простора, МСЦА континуирано доприноси јачањем мобилности и слободног протока знања и истраживачког талента, изврсног оспособљавања истраживача и јачања људског капитала, остваривања изврсних услова истраживања путем међународних, међусекторских и интердисциплинарних пројеката.