Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Медијска писменост за основце – почетак промотивне кампање!

Објављено: 31.01.2023. 14:04 Аутор: Завод за школство

У Заводу за школство одржан округли сто на тему: „Имплементација изборног предмета Медијска писменост у основним школама“. Повод: упућивање на значај увођења овог изборног предмета који ће ученици/це од наредне школске године моћи да бирају у ВИИ или ВИИИ или ИX разреду, а предавати сви наставници/це са завршеном акредитованом обуком Завода за школство.

Љиљана Ивановић, координаторка за медијску писменост у Заводу за школство, поздравила је присутне говорнике и госте и захвалила директорима школа, наставницима, колегама из Завода и других институција, представницима медија, што су препознали значај овог догађаја.

Присутне је поздравила в. д. директорице Завода за школство, Зоја Бојанић Лаловић и истакла да институција којом руководи подржава све појединце и институције који желе да заједничким дјеловањем образовање учинимо бољим. Нагласила ја да смо изложени „поплави манипулација“ и да је за данашње генерације важно не само промишљено читање и дијељење медијских порука, већ вјештине и знање за њихово квалитетно креирање. За корак напријед ка медијски писменим ученицима је потребан ентузијазам. Велику захвалност треба исказати ентузијастима, попут Мирослава Минића и Светлане Јоветић Копривица, који ову мисију већ дуго спроводе међу ученицима. Надамо се да ће овим путем кренути сви практичари – у основним и средњим школама. Увођење изборног предмета за основце је важан искорак у том правцу.

Говорници на округлом столу: Оливера Николић, директорица Института за медије Црна Гора (институција издавач приручника за наставнике и наставнице и иницијатор увођења предмета Медијска писменост у основне школе), Елвира Салагић Цековић, руководитељка Службе за односе са јавношћу и опште послове у Агенцији за електронске медије, професорица медијске писмености и једна од ауторки програма за гимназије Божена Јелушић, ауторка и аутор предметног програма и приручника за наставнике, Светлана Јоветић Копривица и Мирослав Минић.

Аутори, ентузијасти-практичари Светлана Јоветић Копривица и Мирослав Минић, поручили су најгласније оно што је и закључак свих присутних: „Медијско описмењавање неопходно је онима чији су ставови, мишљење и идеје још увијек у процесу креирања. Морамо одговорно приступити одгајању младих како бисмо рачунали да ‘свијет‘ остављамо у сигурним рукама“.

Ово је само почетак, када је у питању увођење медијске писмености као изборног предмета, а о свим активностима на овом пољу информисаћемо у сарадњи са нашим партнерима, Институтом за медије Црне Горе, Агенцијом за електронске медије и Министарством просвјете, и на квалитетан начин промовисати све оно што сматрамо да је важно, а што нам је и свима заједнички циљ.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?