- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Међународна сарадња
Међународна сарадња
Интеграционо опредјељење Црне Горе и поштовање одредби међународних споразума отворили су могућност сарадње са међународним партнерима на низу пројеката који доприносе развоју области за које је Министарство надлежно. Међу најважније партнере у овој сарадњи се убрајају Европска унија (превасходно кроз свој Инструмент за претприступну помоћ – ИПА, националног и прекограничног карактера, ЕРАСМУС+ и многе друге иницијативе), Уједињене нације (Организација хране и пољопривреде – ФАО, Међународни фонд за пољопривредни развој – ИФАД) и Свјетска банка (сарадња на Другом пројекту институционалног развоја и јачања пољопривреде – МИДАС 2).
Међународна сарадња је од изузетне важности за развој, како крајњих корисника – произвођача, тако и административних кадрова, задужених за усаглашавање са међународним прописима, увођење и примјењивање релевантних стандарда у областима пољопривреде, шумарства, рибарства, водопривреде, безбједности хране, ветерине и фитосанитарних послова. Пројекти реализовани са међународним партнерима пружају потенцијал који надмашује иницијативе на локалном нивоу. Као прво, отварају могућност коришћења бесповратних средстава страних донатора, који смањује или у потпуности елиминише потребу за трошењем новца пореских обвезника Црне Горе. Затим, усред свог међународног карактера, ови пројекти дају шансу јачања административних капацитета кроз приступ експертима, тренинзима и осталим видовима обука, стичући непосредно знање које је често недоступно у искључиво националним оквирима. Слично, произвођачи у пољопривреди, рибарству и дрвној индустрији од међународне сарадње имају корист кроз директну апсорпцију грантова којим унапређују производне капацитете, као из кроз учешће у различитим студијским посјетама, семинарима и конференцијама гдје из прве руке могу да размијене искуства са својим колегама који су се на свом развојном путу већ суочили са изазовима који тренутно предстоје пољопривредницима у Црној Гори. На крају, успјешна реализација међународних пројеката и проактивност у покретању нових иницијатива, доприносе очвршћавању репутације како Министарства, тако и државе Црне Горе као поузданог партнера који у континуитету препознаје значај ове врсте сарадње и доприноси развоју на националном и регионалном нивоу.
Расподјела средстава невладиним организацијама
У складу са измјеном Закона о невладиним организацијама и Уредбе о поступку и начину кофинансирања пројеката и програма невладиних организација у областима од јавног интереса, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде од 2018. године спроводи расподјелу средстава невладиним организацијама. Средства се расподјељују кроз реализацију Јавних позива, који сваке године расписује Министарство, у сарадњи са невладиним организацијама у чијој области дјелују. До сада су подржаване сљедеће приоритетне области: пољопривреде и рурални развој, безбједност хране, ветерина и фитосанитарни послове, заштита од загађивача вода, заштита шума и дрвопрерада. Јавним позивима се позивају невладине организације да доставе предлоге за пројекте за које сматрају да могу допринијети рјешавању препознатих проблема у приоритетним областима, користећи своју стручност, познавање прилика на терену и људске ресурсе. Буџетска средства за финансирање ових пројеката варира и одређује га Влада на годишњем нивоу, кроз доношење Одлуке о утврђивању приоритетних области од јавног интереса и висине средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација