Међународна тијела

Садржај:
САВЈЕТ ЕВРОПЕ  МанивалКонференција држава потписница Конвенције Савјета Европе о прању, тражењу, заплијени и одузимању прихода стечених криминалом и о финансирању тероризма (Варшавска конвенција)ЕГМОНТ Евроазијска група за борбу против прања новца и финансирања тероризма (ЕАГ) ФАТФОстала надзорна тијела која функционишу по узору на ФАТФ:

САВЈЕТ ЕВРОПЕ 

 Манивал

Комитет експерата за евалуацију мјера за борбу против прања новца и финансирања тероризма – Манивал (МОНЕYВАЛ) је стално надзорно тијело Савјета Европе. Комитет процјењује степен усклађености својих чланица са међународним стандардима СПН/ФТ и дјелотворност примјене тих стандарда и даје препоруке државама за унапређење система. Кроз динамичне узајамне евалуације, експертске анализе и редовно праћење напретка у испуњавању датих препорука, Манивал настоји да унаприједи капацитете надлежних органа у циљу дјелотворнијег спречавања прања новца и финансирања тероризма.

Црна Гора је чланица Манивала од 2007. године. Сталну делегацију Црне Горе у Манивалу чине представници Специјалног државног тужилаштва, Министарства правде и Министарства унутрашњих послова (Сектор за финансијско обавјештајне послове). У делегацији се редовно налази и представник Централне банке Црне Горе.

Више о Манивалу - хттпс://www.цое.инт/ен/web/монеyвал/монеyвал-бриеф

Конференција држава потписница Конвенције Савјета Европе о прању, тражењу, заплијени и одузимању прихода стечених криминалом и о финансирању тероризма (Варшавска конвенција)

 Конференција потписница Варшавске конвенције је надзорни механизам Савјета Европе путем којем се врши надзор примјене Варшавске конвенције, која:

  • пружа државама побољшане могуц́ности за ефикасније кривично гоњење прање новца;
  • обезбјеђује државама потписницама унапријеђене алате за конфискацију како би се починиоци лишили имовинске користи стечене кривичним дјелом;
  • пружа важна истражна овлашц́ења, укључујуц́и мјере за приступ банкарским информацијама за домац́е истраге и у сврхе међународне сарадње;
  • обухвата превентивне мјере, улогу и одговорности финансијско обавјештајних служби и принципе међународне сарадње између финансијско обавештајних служби;
  • примјењује све своје одредбе на финансирање тероризма; покрива принципе на којима би требало да функционише међународна правосудна сарадња између држава потписница.

Црна Гора је потписница Варшавске конвенције од 1. фебруара 2009. године. Делегација Црне Горе редовно извјештава о примјени Конвенције.

 Више о Конференцији држава потписница Варшавске конвенције - хттпс://www.цое.инт/ен/web/цоп198/абоут-цоп

 

ЕГМОНТ 

Егмонт група је међународна мрежа финансијско обавјештајних служби, која тренутно (децембар 2022. године) броји 166 чланица. Међународни стандарди СПН/ФТ обавезују финансијско обавјештајне службе широм свијета да размјењују информације и учествују у међународној сарадњи. Као глобални форум финансијске обавештајних служби, Егмонт група олакшава и подстиче ову размјену података међу својим чланицама. Посредством „Егмонт web сецуре„ мреже, коју омогућава ова група, чланице размјењују финансијско - обавјештајне податке. ФОС Црне Горе је чланица Егмонт групе од 1. јула 2005. године и  редовно учествује на пленарним засиједањима и састанцима радних група Егмонт групе.

Егмонт група - хттпс://егмонтгроуп.орг/абоут/

Евроазијска група за борбу против прања новца и финансирања тероризма (ЕАГ)

Евроазијска група за борбу против прања новца и финансирања тероризма (ЕАГ) је регионално тијело које функционише по узору на ФАТФ, основано 6. октобра 2004. године, а састоји се од 9 земаља: Бјелорусије, Кине, Казахстана, Киргизије, Индије, Русије, Таџикистана, Туркменистана и Узбекистана. ЕАГ је придружени члан ФАТФ-а. Црна Гора учествује у раду ЕАГ у својству посматрача од  02. јуна 2010. године.

ЕАГ - хттпс://еурасиангроуп.орг/ен

 ФАТФ

Радна група за финансијске мјере у борби против прања новца – ФАТФ је глобално надзорно тијело за прање новца и финансирање тероризма. Ово међувладино тијело поставља међународне стандарде који имају за циљ да спријече наведене незаконите активности и штету коју оне наносе друштву. Као тијело за креирање политике, ФАТФ ради на стварању неопходне политичке воље за спровођење националних законодавних и регулаторних реформи у овим областима.

Кључни документи које је сачинио ФАТФ су Међународни стандарди за спречавање прања новца и финансирање тероризма и ширења оружја за масовно уништење – Препоруке ФАТФ и Методологија за процјену техничке усклађености с препорукама ФАТФ и дјелотворности система СПН/ФТ.

ФАТФ Препоруке дефинишу оквир мјера које државе треба да примењују како би спријечиле прање новца и финансирање тероризма, као и финансирање ширења оружја за масовно уништење. Дакле, Препоруке дефинишу међународни стандард који државе треба да примјене путем мјера прилагођених њиховим конкретним околностима.

Методологија представља основ за спровођење процјена техничке усклађености с Препорукама ФАТФ, као и за оцјену нивоа дјелотворности националног система СПН/ФТ. Састоји се из три дијела:

  • увод, у коме су наведени преглед Методологије процјене, основне информације и начин на који ће се методологија користити за спровођење евалуације;
  • у другом дијелу дефинисани су критеријуми за процјену техничке усклађености са сваком од препорука ФАТФ;
  • у трећем дијелу дефинисани су исходи, подаци и други фактори који се користе за процјену дјелотворности система СПН/ФТ.

Наведене документе на енглеском језику можете пронаћи на сљедећем линку:

хттпс://www.фатф-гафи.орг/публицатионс/фатфрецоммендатионс/?хф=10&б=0&с=десц(фатф_релеаседате)

Такође, ФАТФ на својој веб страници три пута годишње објављује јавна саопштења- Државе под појачаним надзором и Високо ризичне државе које подлијежу позиву за предузимање активности. Саопштења су сачињена на основу резултата процјена усклађености система СПН/ФТ са међународним стандардима које врше ФАТФ и остала надзорна тијела која функционишу по узору на ФАТФ.

Државе које су под појачаним надзором активно раде са ФАТФ-ом на уклањању стратешких недостатака у својим системима за борбу против прања новца, финансирања тероризма и финансирања пролиферације. Када ФАТФ стави државу под појачани надзор, то значи да се та држава обавезала да ће брзо да уклони утврђене стратешке недостатке у оквиру договореног временског периода и иста подлијеже појачаном надзору. Ова листа се често назива ‘сива листа’.

Високо ризичне државе имају значајне стратешке недостатке у својим режимима за борбу против прања новца, финансирања тероризма и финансирања пролиферације. За све државе које су идентификоване као високо ризичне ФАТФ позива своје чланице и захтијева од свих држава да примјене продубљене мјере идентификације и праћења клијената, а у најозбиљнијим случајевима, државе се позивају да примјене контрамјере како би заштитиле међународни финансијски систем од континуираних ризика од прања новца, финансирања тероризма и финансирања пролиферације (ПН/ФТ/ФП) који проистичу из те земље. Ова листа се често назива и “црна листа”.

ФОЈ Црне Горе на свом сајту редовно објављује поменута саопштења ФАТФ-а, као и државе које се, према процјени ФАТФ-а, налазе на сивој и црној листи.

Остала надзорна тијела која функционишу по узору на ФАТФ:

Асиа/Пацифиц Гроуп он цомбатинг монеy лаундеринг (АПГ)

Цариббеан Финанциал Ацтион Таск Форце (ЦФАТФ)

Цоммиттее оф Еxпертс он тхе Евалуатион оф Анти-Монеy Лаундеринг Меасурес анд тхе Финанцинг оф Террорисм оф тхе Цоунцил оф Еуропе (МОНЕYВАЛ)

  Еурасиан Гроуп (ЕАГ)

  Еастерн анд Соутх Африцан Анти Монеy Лаундеринг Гроуп (ЕСААМЛГ)

  Финанциал Ацтион Таск Форце он Латин Америца (ГАФИЛАТ)

  Интер Говернментал Ацтион Гроуп агаинст Монеy Лаундеринг ин Wест Африца (ГИАБА)

  Миддле Еаст & Нортх Африца Финанциал Ацтион Таск Форце (МЕНАФАТФ)

  Таск Форце он Монеy Лаундеринг ин Централ Африца (ГАБАЦ)

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?