- Влада Црне Горе
Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије Министар Гутић у Парламенту: Очекујемо усвајање из...
Министар Гутић у Парламенту: Очекујемо усвајање измјена Закона о ПИО до краја године
У складу са Закључком Скупштине Црне Горе, са Седме сједнице Другог редовног засиједања у 2023. години, којим је задужена Влада Црне Горе да предложи даљу динамику повећања пензија, са посебним освртом на повећање износа пензија корисницима сразмјерних пензија, формирана је Радна група у циљу припреме анализа неопходних за рјешавање ових питања, нарочито питања корисника сразмјерних пензија,
казао је министар социјалног старања, бриге о породици и демографије Дамир Гутић одговарајући у Парламенту на посланичко питање посланика Милоша Конатара зашто још није ријешено питање минималних пензија за пензионере са сразмјерним пензијама.
Министар је казао да је у циљу припреме поменутих анализа Фонд пензијског и инвалидског осигурања Црне Горе радио на прикупљању података о корисницима сразмјерних пензија које тај фонд исплаћује у Црној Гори у укупном износу до 450,00 ЕУР-а, односно податке о збирном износу пензије остварене у Црној Гори и у држави/државама са којима Црна Гора примјењује билатерелне споразуме о социјалном осигурању.
Како је за прецизну анализу фискалног утицаја, измјене закона на буџет државе, било неопходно прибавити податке о висини пензија из свих држава са којима Црна Гора има закључен споразум о социјалном осигурању, то је Радна група након достављања поменутих података приступила изради нацрта Закона о измјенама и допунама Закона о пензијском и инвалидском осигурању, који се тренутно налази у завршној фази, навео је министар Гутић.
Када је ријеч о додацима за дјецу, министар је казао да је Законом о социјалној и дјечјој заштити чланом 56 прописано усклађивање материјалних накнада из дјечје заштите полугодишње на основу података из предходног полугодишта у проценту који представља збир половине процента раста трошкова живота и половине процента раста зарада.
Када је ријеч о додацима за дјецу усклађивање је прописано за кориснике додатка за дјецу који то право остварују по социјално заштитним категоријама (корисници, материјалног обезбјеђења, додатка за његу и помоћ, личне инвалиднине и без родитељског старања) док за додатак за дјецу за осталу дјецу усклађивање није прописано и као такво законско рјешење је усвојено у Скупштини Црне Горе, прецизирао је Гутић.
Он је додао да наведено право та категорија дјеце остварује без икаквих услова у погледу прихода и имовине родитеља, а такође немају ни обавезу редовног школовања, као што имају дјеца која то право остварују по социјално заштићеним критеријумима.
Министар је казао да дјеце која остварују право без социјално заштитних критеријума има око 120.000 за које право се мјесечно издваја око 3.800.000 еура, док дјеце која то право остварују по социјално заштитним критеријумима има око 11.000 за које потребе се мјесечно издваја око 664.000 еура.
У наредном периоду, како је рекао, планирано је доношење новог Закона о социјалној и дјечјој заштити којом приликом ће се између осталог преиспитати висина и начин усклађивања материјалних давања из социјалне и дјечје заштите.