Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар просвјете Миомир Војиновић примио амбасадорку Велике Британије у ЦГ Карен Медокс

Министар просвјете Црне Горе, господин Миомир Војиновић  данас  је у присуству секретарке Министарства Јоване Остојић, примио у званичну посјету амбасадорку Велике Британије Њ.Е. Карен Медокс и директорицу Бртанског Савјета Вању Маџгаљ, током које су саговорници одржали веома конструктиван и пријатан  састанак. 

На самом почетку, министар Војиновић је пожелио срдачну добродошлицу британској амбасадорки Њ.Е. Карен Медокс,  док је она потврдила  да  званична посјета рефлектује позитивну дугогодишњу  сарадњу са Црном Гором у области образовања, као и да је повод посјете уручивање позивнице за учешће на Свјетском форуму образовања у Лондону, који ће се одржати од 22. до 25. маја, а  којем ће присуствовати министри образовања из цијелог свијета.

Министар је истакао да је веома добро упознат са програмом „Школе за 21. вијек”, који спроводи Британски Савјет, а финансира влада Уједињеног  Краљевства  и да је веома захвалан на помоћи  и подршци коју пружају образовном систему у Црној Гори, а која пружа нашој дјеци прилику да буду дио ученичке заједнице Западног Балкана. 

„Оно што је јако значајно и на чему смо Вам посебно захвални јесте чињеница да овај пројекат омогућава  нашем наставном кадру и  директорима школа да усавршавају своја знања”, истакао је министар Војиновић , додајући да на овим темељима можемо градити будућу сарадњу, и да ће имплементација  свих сличних пројеката имати пуну посвећеност и подршку Министарства просвјете.

Амбасадорка Медокс саопштила је да је Британски Савјет  у фази окончавања овог пројекта, али да је створен одрживи модел који има основу за даљу надградњу, односно да је пројекат оставио једну врсту легата као што је уџбеник за кодирање. Такође, она је упутила молбу министру просвјете да овај значајан уџбеник што прије добије одобрење Националног савјета за образовање, како би се могао  користити већ од септембра, односно од почетка наредне школеске године. У том смислу, директорица Британског Савјета, Вања Маџгаљ појаснила је да  овај уџбеник има посебан значај зато што је Британски Савјет  у сарадњи са Заводом за школство Црне Горе, током прошле године иновирао курикулум за информатику и увео  програмирање и кодирање као обавезан модул курикулума.

Министар Војиновић је обећао да ће искористити законске могућности у правцу формирања новог Националног савјета за образовање,  и да ће један од приоритета рада Савјета бити одобрење поменутог уџбеника.

Такође, амбасадорка Медокс се осврнула на још један значајан вид сарадње која је остварена са црногорским школама, а тиче се медијске писмености као вјештине која омогућава ученицима да критички размишљају и доносе одлуке, те да се смањи утицај дезинформација којима су дјеца и млади изложени. 

„Идеја је да се предмет – медијска писменост, уврсти пред крај основне школе, а за њену реализацију је такође неопходно одобрење Националног савјета за образовање. 

„Национални савјет за образовање треба и мора да се оформи, не само због важних пројеката и идеја које сте навели, већ због будуће  реализације великог броја активности Министарства просвјете, ”, поручио је је министар Војиновић. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?