- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Основним школама свечано уручена опрема за микроби...
Основним школама свечано уручена опрема за микробит уређаје
Данас је у холу Основне школе „ Штампар Макарије“ уприличено свечано уручивање опреме за микробит уређаје које је организовано у оквиру пројекта „Наставник за 21. вијек“, који заједнички финансирају Министарство просвјете, науке, културе и спорта и Британски савјет, а представља дио ширег регионалног програма „Школе за 21. вијек“, који финансира британска влада.Свечаност је отворила директорица Британског савјета, Вања Маџгаљ, а министарка просвјете, науке, културе и спорта проф. др Весна Братић и и амбасадорка Велике Британије, Карен Медокс, обратиле су се присутнима. Међу позваним гостима били су директори основних школа, који су преузели вриједну опрему.
У уводној ријечи, директорица Британског савјета, Вања Маџгаљ указала је на суштину ова два комплементарна пројекта, а то је способност ученика за развој иновација. Истакла је да рјешавање проблема представља основу за развој иновација и оно укључује како препознавање проблема, тако и сет вјештина за њихово рјешавање, уз помоћ технологије и других ресурса.
„Да бисмо створили креативну радну снагу будућности, морамо започети рад на развоју идеја, креативности и иновативности у најранијем периоду. А то је управо оно чиме се бави наш пројекат „Наставник за 21. вијек“, који је дио ширег програма „Школе за 21. вијек“. Данас, у оквиру овог пројекта, донирамо опрему школама која ће створити услове за још снажнији креативни рад наших ученика и израду комплекснијих микробит пројеката“, објаснила је Маџгаљ и подсјетила да се ови програми у Црној Гори имплементирају већ од 2017. године, а трајаће до априла наредне године. Она је навела активности које су се реализовале у оквиру ових програма, а неке од њих су: обука комплетног наставног кадра у основним школама ( 5500 наставница и наставника разредне и предменте наставе), додјела преко 4000 микробит уређаја, формирање тима од 38 тренера, низ приручника и водича за наставу критичког мишљења, рјешавања проблема и кодирања.Такође, планирана је додјела 162 пакета са различитим додацима за микробит, урађена два Моодле курса која ће Британски савјет трајно уступити Министарству просвјете, науке, културе и спорта након завршетка пројекта.
Министарка просвјете, науке, културе и спорта проф. др Весна Братић, поздравила је све присутне и саопштила да овај пројекат промовише значај дигиталне компетентности и употребе дигиталних технологија у школама, стварајући снажну основу за даљу трансформацију образовања и дајући значајан допринос дигиталној стратегији црногорског образовног система.
„Свјесни важности дигиталне компетентности за сваког појединца, за његово активно, континуирано и одговорно учешће у друштву на свим нивоима, Министарство просвјете, науке, културе и спорта радиће на унапрјеђењу инфраструктурних услова у образовно-васпитним установама, на развоју система за самостално онлајн учење, коришћење алата за онлајн колаборацију и примјену ИЦТ-а у настави. Радићемо и на унапрјеђењу Информационог система образовања, дигитализовању свих процеса у образовању који се тичу администрације, на развоју међуресорске сарадње са свим установама које имају регистре, као и на креирању низа нових електронских услуга“, поручила је министарка Братић, додајући да је данашњи догађај уједно је и прилика да истакнемо да ће Министарство просвјете, науке, културе и спорта, наставити да пружа подршку пројектима који доприносе побољшању образовног система, развоју младих и њиховом оспособљавању за живот и рад у свијету у којем живе, са знањем и вјештинама који су им за то потребни.
Амбасадорка Велике Британије, Карен Медокс изразила је задовољство што има прилику да црногорским школама званично уручи микробит опрему за програмирање. Нагласила је да поменути програми, не само да имају за циљ развој практичних вјештина програмирања, способности проналажења креативних рјешења и критичког мишљења, већ се њима заузима инклузиван приступ, који подразумијева укључивање више дјевојчица у програмирање. На овај начин, по ријечима амбасадорке Медокс, почиње изградња будуће радне снаге жена у технологији, што ће повећати укупне капацитете Црне Горе у дигиталном сектору. Она се захвалила Британском савјету који је осмислио овај програм и водио имплементацију истог, и Министарству просвјете, науке, културе и спорта што је финансијски подржало овај програм, омогућивши му да се прошири на сваког наставника у основном образовању и да свако дијете има користи од програма.
У наставку програма, Милица Раденовић, наставница енглеског језика и Јелена Пачариз, наставница информатике, говориле су из свог угла како пројекат доприноси развоју дјеце, а ученици из основних школа „Штампар Макарије“, „Бошко Радуловић“, „Саво Пејановић“ представили су своје микробит пројекте.
Један од микробит пројеката ОШ „Вук Караџић”, из Берана недавно је регистровао свој изум у Заводу за интелектуалну својину, јер се ради о оригиналном рјешењу за заштиту живог свијета у ријекама које угрожавају хидроелектране, што доказује потенцијал овог пројекта и његову вазност за развој наше економије и друштва.