Министарка Нишић и министар Гутић са представницима установа социјалне и дјечје заштите

Објављено: 24.07.2024. 10:45 Аутор: Министарство рада и социјалног старања

Покренули смо и спроводе се значајне и бројне активности за свеобухватну реформу за рјешавање дугогодишњих проблема и унапређење области социјалне и дјечје заштите, те пензионог система.

То је саопштила министарка рада, запошљавања и социјалног дијалога, Наида Нишић на састанку са новоизабраним министром социјалног старања, бриге о породици и демографије Дамиром Гутићем и директорима свих центара и установа из области социјалне заштите којом је руководила од новембра до сада.

У складу са политиком ове Владе, надам се да ће бити настављен посвећен рад у овој осјетљивој и једној од најважнијих области на путу остваривања социјалне правде и једнаких могућности за све грађане. Борба за бољи и праведнији систем мора бити интензивна, казала је министарка Нишић приликом приморедаје дужности колеги Гутићу.

Гутић се захвалио министарки Нишић на иницијативи да се првог радног дана састане са челним људима установа социјалне и дјечје заштите. Додао је да је сигуран да ће се добра пракса дјеловања за добробит друштва, државе, а прије свега корисника услуга, наставити кроз даље унапређење система и помоћ најосјетљивијим категоријама друштва.

Повећана минимална пензија на 450€, раст осталих

Нишић је на састанку предочила бројне процесе и активности остварене у пензионој и области социјалној старања, захваљујући посвећеном раду тима.

Нагласила је важност сређивања стања у центрима за социјални рад и привођења крају посла за остваривање права за сразмјерне пензије.

Указала је да су досадашњи ресор и ова Влада обезбиједили минималну пензију од 450 еура за све који су примали испод тог износа, као и да ће за све остале предстојећи раст плата донијети усклађивање од јануара које ће повећати пензије у просјеку око 50 еура.

Јединствено вјештачење инвалидитета и склониште након 16 година

Нарочито је важан нацрт закона о јединственом вјештачењу инвалидитета и јединственој методологији, а што треба да допринесе сузбијању свих облика дискриминације и стварању услова за уживањем једнаких права у свим областима живота особама са инвалидитетом.

То значи да не би морале бројне комисије да одлучују о истом проблему, а неријетко и различито већ би се успоставио праведнији, равноправнији и једноставнији приступ правима на новчану подршку и услугама намијењених лицима са инвалидитетом, објаснила је Нишић.

Истакнуто је да је Црна Гора, након 16 година, почетком априла добила прихватилиште - склониште за дјецу и младе који су жртве трговине људима.

Повећана накнаде и унапређенији рад комсије

  • Унапријеђен је рад социјално - љекарских комисија, на начин што је сада у комисијама пет умјесто три љекара, у циљу бржег и квалитетнијег рјешавања предмета.
  • Повећана је накнада за новорођено дијете, чиме је обезбијеђен и додатни приход за кориснике материјалног обезбјеђења, а предвиђено је свеобухватно унапређење материјалних давања кроз измјене закона у четвртом кварталу ове године.

Надзор и улагања

  • Формиран је Директорат за развој услуга, надзор над стручним радом и другостепени управни поступак у области социјалне и дјечје заштите и успостављена Дирекција за надзор над стручним радом јавних установа и пружалаца услуга социјалне и дјечје заштите.
  • Почели су радови на реконструкцији објекта старе болнице у Беранама, вриједности око 295 хиљада еура, за потребе дневног боравка за одрасла и стара лица и одрасла и стара лица са инвалидитетом и мале групне заједнице, уз техничку подршку подршку УНДП-а.
  • Отворен је реконструисани терен у Дјечјем дому „Младост“ у Бијелој и финансирана је, између осталог, приступна рампа за особе са инвалидитеом у Центру за социјални рад за општину Херцег Нови, на чему је посебно важно радити у предстојећем периоду.
  • Покренута је процедура за изградњу вишенамјенског објекта у Гусињу за потребе Центра за социјални рад за општине Плав и Гусиње, Фонда здравства, Бироа рада Гусиње, Фонда за ПИО и Дневног боравка за одрасла и стара лица и одрасле и старе особе са инвалидитетом.
  • Меморандумом о сарадњи са Фондом здравства Црне Горе је предвиђен простор доступан за особе са инвалидитетом у Беранама.

Промјене за сређеније стање

  • Радна група се бави промјеном Правилника о медицинским индикацијама за остваривање права на материјално обезбјеђење, додатка за његу и помоћ, личну инвалиднину и накнаду зараде за рад са половином пуног радног времена. Ту је, између осталог, и радна група за израду новог Правилника о садржају базе података и садржају и начину вођења евиденција у социјалној и дјечјој заштити.
  • Утврђен је Предлог закона о психолошкој дјелатности, који је у скупштинској процедури, а чијом израдом је координирало Министарство рада и социјалног старања. Ово је важно да би се уредила област, која је низ година била без законског оквира, што је давало могућност злоупотребе и кршења права корисника.
  • Урађен је нацрт Стратегије развоја система социјалне и дјечје заштите за период од 2024 - 2028. године са двогодишњим Акционим планом, за шта је добијено позитивно мишљење Генералног секретаријата Владе. Припремљен је и стратешки нацт за превенцију и заштиту дјеце од насиља 2024 - 2028 са Акционим планом за ову и идућу годину.
  • Континуирано је рађено на унапређењу законодавних и стратешких докумената. Међу њима је и припремљени предлог стратегије деинституционализације за период 2024 - 2028, са двогодишњим акционим планом, а која се доноси први пут у Црној Гори - за квалитетан и достојанствен живот у заједници.

Центар за хранитељство у Подгорици

  • Оснива се Центар за хранитељство у Подгорици, чиме ће се обезбиједити системска и свеобухватна подршка хранитељским породицама и дјеци која су им повјерена, а Главном граду Подгорица је упућен захтјев за додјелу објекта за ту намјену.
  • Унапријеђени су процеси да корисници брже буду информисани, а поред осталог је урађен и водич административних услуга са свеобухватним смјерницама у циљу остваривања права и услуга према Закону о социјалној и дјечјој заштити, Закону о раду, као и осталим законодавним/нормативним актима из домена рада, запошљавања и пружања социјалних услуга.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?