Министарка Нишић се састала са представницама Међународне организације за миграције (ИОМ)

Објављено: 21.03.2024. 12:30 Аутор: Министарство рада и социјалног старања

Министарка рада и социјалног старања Наида Нишић састала се са представницама Међународне организације за миграције (ИОМ) у Црној Гори.


Састанак представља значајан корак ка унапрјеђењу политике радних миграција и регулисања дозвола за боравак и рад странаца у Црној Гори.

Током састанка, учесници су размијенили драгоцена искуства и перспективе у вези са миграционим процесима, као и најбоље праксе у области регулисања права и обавеза миграната. Наглашена је важност сарадње између државних институција и међународних организација у циљу обезбјеђивања адекватне заштите права миграната и стварања услова за њихову интеграцију у друштво.

Ministarka Nišić se sastala sa predstavnicama Međunarodne organizacije za migracije  (IOM)

Министарка је истакла посвећеност у обезбјеђивању правне сигурности и заштите права страних радника, као и промовисању регуларних миграционих токова. У том контексту, разматрани су конкретни кораци за унапрјеђење административних процедура и ефикасније издавање дозвола за боравак и рад странаца, уз истовремено очување националних интереса и потреба тржишта рада.

"Влада Црне Горе је у децембру 2023. године донијела Одлуку о утврђивању годишњег броја дозвола за привремени боравак и рад странаца за 2024. годину. Наведена одлука донијета је на приједлог Министарства рада и социјалног старања, уз претходно прибављена мишљења Завода за запошљавање Црне Горе, органа државне управе надлежних за поједине дјелатности за које се утврђује годишња квота и Социјалног савјета, у складу са Законом о странцима. Овом одлуком утврђена је годишња квота дозвола за привремени боравак и рад странаца за 2024. годину у укупном броју од 28.988 дозвола. Из наведеног броја, издвојено је 5.000 дозвола за привремени боравак и рад странаца, које Министарство рада и социјалног старања, може додатно распоредити за поједине намјене, у складу са потребама тржишта рада на захтјев Завода за запошљавање Црне Горе. Највише дозвола опредијељено је за дјелатности: грађевинарство, услуге смјештаја и исхране и остале услужне дјелатности”, навела је Нишић.
Међународна организација за миграције изразила је спремност да пружи подршку Црној Гори у имплементацији препорука и активности које произилазе из састанка, као и даље јачање сарадње у области миграција и интеграције.

Министарство рада и социјалног старања ће наставити да буде активно укључено у процесе унапрјеђења миграционе политике и наставиће да пружа свој допринос стварању инклузивног и одрживог окружења за све мигранте у Црној Гори.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?