Министарства европских и вањских послова организовали панел „Шта би ти на мом мјесту?“

Објављено: 14.02.2024. 14:02 Аутор: Министарство европских послова

Подгорички гимназијалци у улози министара, главног преговарача и амбасадора 

Подгорички гимназијалци данас нису били само ђаци. Преузели су улоге министарке европских послова, министра вањских послова, главног преговарача и шефа Мисије Црне Горе при Европској унији. На панелу „Шта би ти на мом мјесту?“ имали су прилику да јасно кажу шта треба урадити како би Црна Гора што прије постала чланица Европске уније, како би они водили приступне преговоре, гдје треба позиционирати Црну Гору у свјетској дипломатији, те како амбасадор треба да нас представља у Бриселу.

Панел су, у сарадњи са гимназијом „Слободан Шкеровић“, организовали Министарство вањских послова и Министарство европских послова, а поводом обиљежавања 100 дана Владе, са циљем да се о важним темама за развој и будућност Црне Горе разговара са онима у чијим рукама та будућност остаје – младима.

Panel Sta bi ti na mom mjestu?

Улогу министарке европских послова преузела је Невена Ђоковић, која је казала да је Црна Гора на добром путу, те да у наредном периоду можемо очекивати бројне промјене, бољу организацију и већу одлучност. Истакла је да ученике и студенте очекују бројне користи од уласка у ЕУ, да ће моћи да путују, студирају, учествују у едукативним и волонтерским програмима, попут Ерасмуса.

„Мој задатак је да осигурам видљив напредак Црне Горе према чланству у ЕУ. Због тога, у наредном периоду морам наставити са одржавањем састанака са представницима ЕУ институција и амбасадама држава чланица. Такође, морам се трудити да боље информишем јавност о преговорима, посебно младе људе јер се овај процес тиче њихове будућности“, казала је млада министарка.

Министар вањских послова овом приликом био је Јован Јанковић, који сматра да је позиција Црне Горе на међунардном плану солидна, али да се она мора даље унапређивати.

„За Црну Гору као малу државу је важно да унапређујемо наше односе са сусједима, али и са државамо цијелог свијета. Нас као малу државу је тешко чути на међународној позорници због великог броја великих држава са већим интересима. Ми морамо боље да се истакнемо, да се за нас више чује. Треба да користимо технику „Ницхе“ дипломатије“, казао је министар Јанковић и указао на примјер како то раде државе попут Норвешке и Фиџија“.

Он је, такође, истакао потребу за јачањем дипломатског кадра, кроз унапређење знања и вјештина студената, будућих дипломата.

Panel Sta bi ti na mom mjestu?

Преговоре са Европском унијом води Огњен Јовановић, који је преузео улогу главног преговарача.

„Сматрам да имамо доста добар и стручан кадар, али га морамо даље унапређивати. Морамо унаприједити организацију и сагледати шта од нас ЕУ тражи и који су изазови на том путу. Ја ћу дати 100% себе да оправдам позицију коју покривам и да Црна Гора постане сљедећа чланица ЕУ“, казао је Јовановић.

Он је поручио да за приступање ЕУ, није довољно само знање него је потребна и воља. „ЕУ неће да прими било коју државу. Треба да имамо уређен систем и испунимо услове које нам ЕУ поставља у области финансија, екологије, културе и др.„

О позицији Црне Горе у Бриселу рачуна води Лазар Мердовић, шеф Мисије Црне Горе при Европској унији, који је поручио да имамо добре односе са свим државама чланицама, али да морамо још више да их јачамо. Указао је на проблем заштите животне средине, те потребу да Црна Гора даље ради на унапређењу стања у овој области. Навео је да Црна Гора треба да слиједи примјере Хелсинкија и Копенхагена, као градова који имају најбоље стандарде у тој области. „Уколико унаприједимо еколошку ситуацију, бићемо привлачнији страним туристима, што је веома важно имајући у виду да туризам чини 30% наше економије“, казао је Мердовић.

Panel Sta bi ti na mom mjestu?

Како младе снаге виде њихове позиције и шта би урадили да су на њиховом мјесту, државници су заинтересовано пратили из публике. Министарка европских послова у 44. Влади Маида Горчевић похвалила је гимназијалце/ке, увјерена да ускоро могу да наслиједе њу и њене колеге у извршној власти.

„Са пуним поносом сам слушала ове младе људе и могу рећи да Црна Гора има чиме да се дичи. Показали сте завидно знање и могу са сигурношћу да кажем да ћете сјутра одлично водити државу. Ваше колеге и професори могу бити поносни на вас“, казала је Горчевић.

Она је истакла да су сва залагања Владе у првих 100 дана рада показала да је циљ јасан и неупитан - до 2028. године, Црна Гора ће постати 28. чланица Европске уније.

„Приступање ЕУ је генерацијски избор. Све што ми радимо данас је да бисте ви могли сјутра слободно да путујете, радите и студирате у ЕУ“, поручила је Горчевић.

Panel Sta bi ti na mom mjestu?

Министар вањских послова Филип Ивановић је истакао да су млади људи током данашњег догађаја показали да добро прате процесе и да их добро разумију. Оцијенио је да су прецизно идентификовали бенефите, али и изазове, попут екологије и кадровских потенцијала. Осврнуо се и на значај и улогу дипломатије.

“Тамо гдје нема дипломатије, постоје конфликти. Дипломатија је ту да гради пријатељства и добре односе међу државама. То је племенити позив који тежи успостављању и очувању трајног мира и стабилности. Надам се да ће неки од вас или сви сјутра бити дипломате, проносити име Црне Горе широм свијета и доприносити да будемо уважена чланица међународне заједнице“, поручио је министар вањских послова.

Panel Sta bi ti na mom mjestu?

Замјеник премијера и потпредсједник Владе, Алекса Бечић казао је да су млади људи најважнији партнер Влади која ће наставити да унапрјеђује економију и бори се за владавину права.

„Данашњи дан и овај догађај нас је охрабрио и мотивисао да заједно са вама наставимо да испуњавамо циљеве о којима сте ви причали. Такође је показао да нема бриге за будућност Црне Горе кад има овакву младост“, поручио је Бечић.

„Ви млади људи нам највише требате да вратимо у Црну Гору систем вриједност. Ви немате терет прошлости и издигнути сте изнад подјела. Промовишите знање, толеранцију и истинске вриједности и помозите нам да Црну Гору уведемо у ЕУ 2028. године“, поручио је потпредсједник Бечић.

Panel Sta bi ti na mom mjestu?

Директорица Гимназије Биљана Вучуровић је изразила задовољство што су чланови Владе препознали ресурс школе - младе људе пуне потенијцијала који га исказују сваког дана, на часовима и ђачком парламенту.

„Ови млади људи су доказ да ми баштинимо европске вриједности и драго ми је што у овој дјеци видите партнере на европском путу“ поручила је директорица.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?