Влада именовала шест преговарача за кластере

Објављено: 30.01.2024. 14:46 Аутор: Министарство европских послова

У складу са Новом методологијом приступних преговора с ЕУ, Влада Црне Горе је именовала шест преговарача за вођење преговора о приступању Црне Горе Европској унији, за шест тематских кластера у оквиру којих су сврстана 33 преговарачка поглавља.

Према Одлуци о успостављању преговарачке структуре, именовани преговарачи чине Преговарачки тим којим руководи главни преговарач. То тијело је задужено  за  стручни  и  технички  ниво  преговора  са  институцијама и државама чланицама Европске уније, по свим поглављима преговора – правне тековине Европске уније, а у складу  са смјерницама за вођење преговора које усваја Влада.

Преговарачки тим разматра и утврђује предлоге стратешких докумената од значаја за преговарачки процес Црне Горе са Европском унијом и за свој рад одговара Влади.

Мр Бојан Божовић, државни секретар у Министарству европских послова је именован за преговарача за Кластер 1 - Темељна права који обухвата поглавља 23, 24, 5 - Јавне набавке, 18 – Статистика, 32 – Финансијски надзор, као и за област Економски критеријуми, Функционисање демократских институција и Реформа јавне управе.

Др Горан Јоветић, државни секретар у Министарству економског развоја,  преговарач је за Кластер 2 – Унутрашње тржиште. Овај кластер обухвата 9 преговарачких поглавља (1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 28) која се односе на слободу пружања услуга, слободу кретања роба, радника, капитала, али такође и поглавља која се баве питањима интелектуалне својине, конкуренције, заштите потрошача и здравља, права привредних друштава и финансијских услуга.

Др Бојана Бошковић, државна секретарка у Министарству финансија, биће преговарачица за Кластер 3 – Конкурентност и инклузивни раст који обухвата поглавља 10 – Информатичко друштво и медији, 16 – Конкуренција, 17 – Економска и монетарна политика, 19 – Социјална политика и запошљавање, 20 – Предузетништво и индустријска политика, 25 – Наука и истраживање, 26 – Образовање и култура и 29 – Царинска унија.

Мр Ненад Витомировић, државни секретар у Министарству туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера је именован за преговарача Кластера 4 - Зелена агенда и одржива повезаност, који чине поглавља 14, 15, 21 и 27 која се односе на саобраћајну политику, енергетику, транс-европске мреже и животну средину и климатске промјене.

Андрија Делић, државни секретар у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде водиће Кластер 5 – Ресурси, пољопривреда и кохезија, који обухвата поглавља 11, 12, 13, 22 и 33, која се односе на пољопривреду и рурални развој, безбједност хране, ветеринарство и фотосанитарну политику, рибарство, регионалну политику и координацију структурних инструмената и финансијске и буџетске одредбе.

Амбасадор Милисав Распоповић биће преговарач за Кластер 6 –  Вањски односи, који чине поглавља 30- Вањски односи и 31 – Вањска, безбједносна и одбрамбена политика.

Влада је прошле седмице образовала и радне групе за преговарачка поглавља 23 – Правосуђе и темељна права и 24 – Правда, слобода и безбједност.

Радна група за поглавље 23 – Правосуђе и темељна права имаће 45 чланова/ца, од којих 3 представника/це из невладиног сектора. За шефицу Радне групе је именована Јелена Грдинић, генерална директорица у Министарству правде.

Радна група за поглавље 24 – Правда, слобода и безбједност имаће 29 чланова/ца, од којих 2 представника/це из невладиног сектора. Шефица Радне групе ће бити Јована Мијовић, државна секретарка у Министарству унутрашњих послова.

Након консултација са надлежним институцијама и спроведеним јавним позивом невладиним организацијама за предлагање представника/ца за чланове/ице радних група за 33 преговарачка поглавља, Министарство европских послова је приступило иновирању  састава свих преговарачких радних група, чије усвајање се очекује почетком фебруара. Такође, ускоро се очекује и формирање Савјета за владавину права у чији ће рад бити укључен један представник НВО сектора.

Иновирање укупне структуре за преговоре, допринијеће бољој и ефикаснијој координацији обавеза из преговарачког процеса, што ће осигурати да се у пуном капацитету брже, квалитетније и одговорније испуне преостале обавезе и обезбиједе опипљиви резултати  и видљив напредак у интересу свих грађана и грађанки Црне Горе.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?