- Влада Црне Горе
Министарство финансија Министарство финансија објављује јавни позив за ко...
Министарство финансија објављује јавни позив за консултације поводом израде Програма економских реформи за период 2024-2026. година
Програмом рада Владе за 2023. годину предвиђена је израда Програма економских реформи за Црну Гору за период 2024-2026. година.
Програм економских реформи (ПЕР) за Црну Гору представља најзначајнији национални стратешки документ у контексту економског дијалога Црне Горе са Европском комисијом и чланицама Европске уније. Наиме, Програм економских реформи за Црну Гору је документ у коме Влада Црне Горе представља економску политику Црне Горе за наредну годину и средњорочни период и основу за економски дијалог са Европском комисијом у процесу ЕУ интеграција. На тај начин Влада Црне Горе кроз ПЕР има задатак да мјере економске политике гради на кључним развојним приоритетима дефинисаним најважнијим стратешким документима, као и препорукама Европске комисије.
Црна Гора учествује у припреми Програма економских реформи почев од 2015. године.
Европска комисија је у јулу позвала Црну Гору да изради ПЕР слањем смјерница за израду документа. Смјернице садрже детаљне инструкције о садржини и структури документа, методологији његове израде, координацији, роковима, начину комуникације и броју страна које документ треба да садржи.
Документ се састоји из три кључна поглавља: (1) макроекономски оквир, (2) фискални оквир и (3) поглавље о структурним реформама. Макроекономски оквир садржи средњорочне макроекономске пројекције (БДП, инфлација, платни биланс). Поглавље о фискалном оквиру заснива се на средњорочном фискалном оквиру и буџетским плановима за три године. У односу на прошлу годину новим смјерницама је анализа структурних реформи подијељена у 3 области (умјесто досадашњих 13) и за сваку од три области треба идентификовати највише двије приоритетне структурне реформе, што их укупно може бити 6 (умјесто досадашњих 20). Наведене области су сљедеће:
a) Конкурентност (Competitiveness):
- Пословно окружење и смањење неформалне економије (Business environment, and reduction of the informal economy);
- Реформа предузец́а у већинском власништву државе (Reform of State-owned enterprises);
- Реформа економских интеграција (Economic integration reforms);
- Пољопривреда, индустрија и услуге (Agriculture, industry and services);
- Истраживање, развој и иновације (Research, development and innovation);
b) Одрживост и отпорност (Sustainability and resilience):
- Зелена транзиција/дигитална трансформација (Green transition/digital transformation);
- Реформе тржишта енергетике (Energy market reforms);
- Реформе тржишта саобраћаја (Transport market reforms);
c) Људски капитал и социјалне политике (Human capital and social policies):
- Образовање и вјештине (Education and skills);
- Запошљавање и тржиште рада (Employment and labour market);
- Социјална заштита и инклузија (Social protection and inclusion);
- Здравствена заштита (Healthcare).
Као допринос испуњавању приоритета који се односе на економски дијалог са Европском комисијом и чланицама Европске уније, а у вези са припремом овог важног документа, налазимо веома значајним заинтересованост и комуникацију са представницима међународних организација, представницима приватног сектора, цивилног друштва, НВО сектора, академске заједнице, локалне самоуправе, грађана и осталог дијела цивилног друштва. Тематика обухваћена Програмом економских реформи за период 2024-2026. година биће предмет широког консултативног процеса са најважнијим заинтересованим странама у друштву, већ у почетној фази израде документа. У том контексту, желимо да вас информишемо да ће 08. новембра 2023. године у периоду од 11:00 до 13:00 часова, бити организован округли сто са заинтересованим странама, у хотелу Рамада (сала „Лесендро“, Булевар Саве Ковачевића 74, Подгорица).
Предлози и сугестије могу се достављати на e-mail адресу ivana.radojicic@mif.gov.me, најкасније до 15. новембра 2023. године.
Такође, констатујемо да процес припреме овог документа није започет правовремено (јун/јул 2023. године), па тиме ни консултације са заинтересованим странама нису одржане у септембру, како је уобичајена пракса. Зато молимо за разумијевање због кратких задатих рокова.
Активности које се односе на припрему ПЕР-а ће у раду министарстава и Владе имати посебан приоритет како би се рокови према Европској комисији бити испоштовани.
Процес израде ПЕР-а подржан је кроз пројекат „Јачање транспарентног и одговорног управљања јавним финансијама у Црној Гори“, који подржава Министарство финансија Републике Словачке, а спроводе Министарство финансија Црне Горе и УНДП.
У прилогу можете преузети: Образац за предлоге и сугестије, Програм економских реформи 2023-2025, Смјернице за израду Програма економских реформи 2024-2026 и Заједничке препоруке ЕУ и Црне Горе са министарског дијалога.