- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Министарство јавне управе ће по први пут јасно и т...
Министарство јавне управе ће по први пут јасно и транспарентно представити све податке о броју запослених и опсегу јавне управе
Министарство јавне управе је по први пут представило све податке о броју запослених у јавној управи, израдило донаторску матрицу са приказом финансијске подршке за реформу јавне управе, примијенило европски инструмент управљања квалитетом, успоставило регистар државних органа и институција, значајно унаприједило процес дигитализације и оснажило сајбер екосистем.
То је поручио министар јавне управе, Marash Dukaj, на конференцији поводом резултата 100 дана 44. Владе Црне Горе, поручујући да је то Министарство у протеклом периоду радило на унапређењу свих области из своје надлежности његујући сарадњу са партнерима и пријатељима.
„Циљеви које смо постигли за овај кратак период су мапирање финансијске подршке реформи јавне управе, визуелизација опсега јавне управе и броја запослених, примјена заједничког оквира самопроцјене – CAF модела, најава формирања ресурсних центара за НВО, реализација пројекта Администрација без папира, унапређење владиног CIRT-a, имплементација новог цертификационог тијела (ЦА), унапређење законодавног оквира, локалних самоуправа, као и успостављање Регистра државних органа и институција“, истакао је Дукај.
Нагласио је да унапређење јавне управе обавеза Министарства, али да су у том процесу потребни активни грађани „који нас подстичу, да будемо бољи, ефикаснији и у складу са њиховим потребама“.
„Наш циљ је заједнички – да будемо отворени за промјене, да развијамо тимски рад, да поштујемо различитости, да унапређујемо компетенције у складу са убрзаним технолошким развојем. Само тако ћемо имати моћ за остварење кључних циљева који нијесу лако оствариви, али су пут који смо изабрали“, јасан је Дукај.
Појаснио је да у сарадњи са академском заједницом, Универзитетом Црне Горе, Привредном комором, Асоцијацијом менаџера, Унијом послодаваца, као и привредним друштвима која се баве сродним дјелатностима, министарство на чијем је челу реализује важне активности зацртане акционим плановима.
„Наши међународни партнери и пријатељи, доприносе успјеху наших приоритета на најбољи могући начин. Напредну сарадњу, осим са амбасадама, развили смо са UNDP-om, ReSPA-om, UNOPS-om, TurkCham Montenegro, TIKA-om, KPMG-em, CEF-om, NDI-jem, AmCham- om, итд.. Они су наша подршка кад год је потребно и на томе им хвала“, поручио је Дукај.
Шефица кабинета у Министарству јавне управе, Милица Пајовић, истакла је да је успјешно спроведена реформа јавне управе један од приоритета Црне Горе за процес приступања Evropskoj uniji (EU) и представља услов за повлачење значајне финансијске подршке из фондова EU.
„У циљу мапирања финансијске подршке, израђена је донаторска матрица са приказом свих пројеката подршке реформи јавне управе. Од укупног износа од 16, 6 милиона еура, 13,1 милиона планирано је кроз директну финансијску подршку буџету Црне Горе, док је 3,5 милиона еура комплементарна подршка“, објаснила је Пајовић.
У Министарству јавне управе, по први пут, како је истакла, примјењују европски инструмент управљања квалитетом, заједнички оквир процјене – такозвани CAF модел, а то је „прилика да заједно процијенимо свој рад и рад наше институције, да утврдимо предности и потенцијал за напредак на основу утврђених стандарда, а затим то примјенимо у виду мјера за побољшање рада“.
Пајовић је нагласила да ће, по први пут, транспарентно представити све податке о броју запослених у јавној управи, као и њен оспег, сходно Стратегији реформе јавне управе 2022-2026, а јасном визуализацијом опсега јавне управе и регистра запослених постиже се унапређење отворености Владе, како у дијелу управљања људским ресурсима, тако и у дијелу рационализације утрошка буџетских средстава.
„Податак којим тренутно располажемо је да је у јавној управи на централном нивоу у новембру прошле године било запослено 46.670, а на локалном нивоу 7.118. службеника/ца. Ти бројеви су за новембар 2021. године износили 44.980 на централном и 6.655 на локалном нивоу“, саопштила је Пајовић.
У протеклом периоду је, како је рекла, успостављен и Регистар државних органа и институција.
„Регистар државних органа и институција ће омогућити грађанима преглед свих државних органа и институција по врстама органа, надлежностима и областима рада као и стандардној претрази по кључним ријечима којима се описује сваки орган што ће омогућити лакшу комуникацију грађана и органа власти“, објаснила је Пајовић.
Истакла је да је Закон о Влади у посебном фокусу, јер је услов унапређења функционисања не само Владе, него и других институција система.
„Тренутно смо у фази проналажења најбољих рјешења којим ћемо прописати провјеру интегритета чланова Владе и праћење примјене етичког кодекса. Црна Гора ће, на такав начин бити међу првим државама које су имплементирале GRECO препоруке“, објаснила је Пајовић.
Подсјетила је да је на сједници Владе усвојен Предлог Закона о измјенама и допунама Закона о слободном приступу информацијама, а Министарство јавне управе је покренуло и процес реформе система инспекцијског надзора.
„У току је поступак доношења измјена и допуна Закона о државним службеницима и намјештеницима, а радимо и на Предлогу Закона о измјенама и допунама Закона о невладиним организацијама“, казала је Пајовић.
Црна Гора ће, како је најавила, добити модеран и иновативан Закон о локалној самоуправи захваљујући којем ће бити обезбијеђена пуна функционалност општина.
„Вријеме је да унапређењем децентрализације општине добију више ингеренција и постану генератор свеукупног развоја Црне Горе“, рекла је Пајовић.
Истакла је да Министарство јавне управе спроводи значајне пројекте у области дигитализације у оквиру чије реализације потпуно равноправно мјесто могу имати локалне самоуправе, јер дигитализација на локалном нивоу, како сматра, није важна само за реформу јавне управе и децентрализацију, већ доминантно за квалитет услуга које се пружају грађанима.
„Министарство јавне управе је покренуло процес успостављања Дигиталне академије - онлине платформе за едукацију и повезивање свих релевантних актера који раде на грађењу дигиталних и лидерских вјештина јавних службеника, студената и рањивих група од стратешког значаја“, казала је Пајовић.
Владин CIRT је, како је рекла, наставио да врши мониторинг успостављеног сајбер екосистема и рјешава сајбер инциденте унутар мреже органа државне управе, као и да у континуитету спроводи анализе рањивости информационих система и портала на основу којих су имплементиране потребне сигурносне мјере заштите и ажурирања апликативног и системског софтвера.
„Будући да је стратешко опредјељење Црне Горе успостављање електронских сервиса за грађане и привреду, поједностављење процедура и администрацију без папира, постојање система за пружање електронских услуга повјерења и Цертификационог тијела (CA) је један од кључних пројеката за дигитализацију друштва, узимајући у обзир да се захтјеви који се подносе електронским путем, између осталог, потписују напредним електронским потписом и на тај начин постају валидни у електронској форми“, рекла је Пајовић.
Додала је да Министарство ради и на успостављању новог технолошког рјешења информационог система за електронско управљање документима (eDMS) и управљање процесом електронских сједница Владе (eSV) који ће омогућити свим запосленим у органима државне управе да електронски управљају процесима у раду са документима, унифицирање пословних процеса, размјену електронских докумената унутар и између органа државне управе, као и између грађана и органа.