- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Министарство јавне управе, дигиталног друштва и ме...
Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија обезбиједило 142 хиљаде еура за помоћ медијима
Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија обезбиједило је 142 хиљаде еура за помоћ медијима, у складу са економским последицама изазваним пандемијом ЦОВИД-19, са циљем оснаживања медија који играју кључну улогу у спречавању ширења дезинформација и говора мржње.
То је предвиђено Информацијом о додјели помоћи медијима у складу са економским последицама изазваним пандемијом ЦОВИД-19, коју је на приједлог Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија усвојила Влада.
Како би се скренула пажња на изазове који се односе на ширење дезинформација и говора мржње, а при том оснажили медији у препознавању и сузбијању истих, Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија, односно Влада Црне Горе, предузела је додатне мјере у циљу помоћи медијима.
Јавни конкурс за медије, на којем ће 60 хиљада еура бити опредијељено је за штампане медије, а 82 хиљаде еура за интернетске публикације, биће расписан средином марта.
“Приступање Црне Горе Европској унији представља један од најважнијих циљева, а важну улогу у остваривању тог циља имају медијикао најбитнији комуникациони канал. Задатак свих јесте да објективно и непристрасно извјештавају/информишу грађане о свим битним дешавањима у земљи“, наводи се у документу.
Наиме, како би јавност имала тачне, правовремене и квалитетне информације о стварима које су важне за доношење одређених одлука сваког појединца, потребно је да подигнемо свјест о потреби провјере информација како конзумената, с једне стране, али и од медија и организација који креирају информације, с друге стране. У ери непоузданих информација и ширења говора мржње, објављивање непровјерених и нетачних вијести/информација може да остави дуготрајне последице не само на појединца већ на друштво у цјелини.
Глобална криза изазвана пандемијом ЦОВИД-19, али и политичка ситуација у Европи, оставила је незанемарљиве последице на цјелокупну привреду како у свијету тако и у Црној Гори.
Медији, као основно и најмоћније средство комуникације, играју кључну улогу у спрјечавању ширења дезинформација и говора мржње када говоримо не само о ЦОВИД19 пандемији, већ и општој политичкој ситуацији и поштовању људских права.
Због свега наведеног сматрамо да је потребно да кроз активну и снажну едукацију грађана али и појединих медија подигнемо ниво свијести о значају препознавања неистинитих информација, односно дезинформација и ширења говора мржње, стереотипа и дискриминаторних пракси.
Сви медији у црногорском друштву функционишу с отежаном одрживошћу. Кључни изазови медијске заједнице су слабљење маркетиншког тржишта, нелојална конкуренција, видно смањен обим оглашавања, недовољне плате медијским радницима и сл., који су у значајној мјери изазвани пандемијом коронавируса.