Министарство људских и мањинских права изражава пуну захвалност свим актерима који су дали допринос процесу израде Нацрта закона о правном препознавању родног идентитета на основу самоодре

Објављено: 20.12.2024. 12:27 Аутор: Министарство људских и мањинских права

На измаку 2024. године, у моменту када Црна Гора добија похвале за напредак у испуњавању обавеза из европске агенде у циљу свог приступања Европској унији, када је фокус на реформама које ће омогућити несметану владавину права и остваривање темељних људских права као најважнијем сегменту процеса приступања, имамо ситуацију да трансродне особе у Црној Гори и даље морају проћи процес стерилизације како би промијениле ознаку пола у документима и имале могућност да живе у складу са својим родним идентитетом.

У контексту права на самоодређење, Министарство људских и мањинских права покренуло је процес  израде  закона који омогућаваја  трансродним особама да се изразе и идентификују у складу с властитим родним идентитетом.

Сврха закона је да се сваком грађанину и грађанки омогући да живи у складу са својим родним идентитетом, промјену ознаке пола и матичног броја у личним документима без обавезе да претходно обаве медицинске интервенције и осигурао им право да се идентификују онако како се осјећају, чиме се признаје њихово достојанство и аутономија.

Текст Нацрта овог закона Влада Црне Горе није разматрала ове недјеље, како је планирано. Уз поштовање свих различитости, мишљења и увјерења, и цијенећи права свих наших грађана и грађанки једнако, сматрамо да постоји простора и времена да се још једном размисли о важности предметног текста и чињеници да се исти односи на мањи број грађана и грађанки који не би морали да подлијежу нехуманом процесу стерилизације.

Министарство људских и мањинских права изражава пуну захвалност свим актерима који су дали допринос процесу израде Нацрта закона о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења.

Сви учесници и учеснице овог процеса уложили су максималне напоре у спровођењу процедура које су предметни Нацрт довеле до стављања у Владину процедуру утврђивања.

Истичемо квалитетну сарадњу са Европском комисијом која је промптно дјеловала и дала мишљење на предлог текста Нацрта закона о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења у којем се наводи да се исти сматра веома позитивним развојем у поштовању и обезбјеђивању основних права ЛГБТИQ + особа, свјесни да је процес израде обухватио широке и значајне консултације различитих заинтересованих страна, институција и организација цивилног друштва.

Овим се додатно потврђује озбиљност приступа Министарства људских и мањинских права  процесу израде текста закона. Сва релевантна министарства и Секретаријат за законодавство дала су своје позитивно мишљење на Нацрта овог закона.

Подсјећамо да усвајање овог закона не значи нужно одрицање од традиционалних вриједности, већ представља напредак ка изградњи друштва које цијени различитост и поштује права других и другачијих, а који су саставни дио нашег друштва.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?