- Влада Црне Горе
Министарство правде, људских и мањинских права пре...
Министарство правде, људских и мањинских права предводиће све иницијативе које ће Црну Гору учинити земљом толеранције и владавине права
Министарство правде, људских и мањинских права предводиће све иницијативе које ће Црну Гору учинити земљом толеранције и владавине права, а ову годину, годином правде поручио је министар Владимир Лепосавић у оквиру видео кампање „Потписујем“ коју, поводом 100 дана рада, реализује Влада Црне Горе.
Он је казао да је мисија Министарства правде, људских и мањинских права ефикасан, независан и објективан систем судства и тужилаштва, пред којим ће се сви грађани осјећати безбједно и равноправно, као и подизање степена поштовања људских и мањинских права на највиши могући ниво.
„У протеклих стотину дана радили смо напорно на афирмацији слободног правосуђа и заштити људских права, јер њихова заштита и унапређење директно зависе од законитог и савјесног рада судова“, казао је Лепосавић.
Усвајањем Измјена и допуна Закона о слободи вјероисповјести, почела је, како је рекао, нова ера, у којој ће вјерска права и слободе бити у потпуности заштићени, а саме цркве и вјерске заједнице слободне у свом вјерском животу и у својим пословима без икаквог мијешања са стране извршних органа власти и у том смислу слободне да се развијају и да живе онако како то њихова аутономна правила и вјерски обреди налажу.
Лепосавић је рекао да је Министарство правде, људских и мањинских права у потпуности посвећено елиминацији свих облика дискриминације.
„Људска права не смију бити нека посебна, издвојена грана права, већ интегрални дио и разлог због којег постоји цјелокупан правни систем. Први пут је основан посебан Директорат за заштиту права ОСИ. Договорена је сарадња са представницима организација ЛГБТИQ заједнице у Црној Гори у циљу унапређења нормативног оквира заштите и примјене антидискриминационих прописа“, навео је Лепосавић.
Оцијенио је да вјерска, културна и обичајна разноликост представљају богатство Црне Горе.
„И ми смо сви, а нарочито Влада, опредијељени да до краја ту разноликост чувамо и славимо, а не да њоме манипулишемо и да је запостављамо. Министарство правде, људских и мањинских права жели да све националне мањине буду проглашене за конститутивне културе, јер оне то јесу“, истакао је Лепосавић.
Опредјелјенје Црне Горе је, како је казао, да националне савјете и мањинске заједнице заштити од било какве политизације и политичког уплитања и они морају бити слободни у свом дјеловању.
„Држава се неће мијешати у рад и живот националних савјета, већ искључиво стварати правну инфрастуктуру и пратити поштовање закона и Устава“, рекао је Лепосавић.
Додао је да је у сарадњи са Савјетом Европе, припремљен за усвајање Етички кодекс за носиоце највиших функција извршне власти, који до сада није постојао.
„Коначно, наше Министарство води преговоре да у име државе потпише неколико значајних регионалних и мултилатералних споразума који ће омогућити ефикаснију борбу против криминала и корупције и подићи углед Црне Горе у тој области. Радимо на реформи тужилачких закона – припремили смо законске амандмане и обавили преговоре са Венецијанском комисијом како би законске измјене биле у складу са захтјевом владавине права. То је стварање услова да се коначно постигне напредак у поглављима 23 и 24. У складу са тим, именовали смо нове представнике Министарства правде, људских и мањинских права у Преговорачком тиму ЦГ, као и новог члана Тужилачког савјета“, казао је Лепосавић.
У наредном периоду радиће се, како је истакао, на снажењу правосуђа и његове истинске независности.
„У току је формирање Комисије за истину и помирење чији ће рад означити почетак новог доба помијерења у Црној Гори“, рекао је Лепосавић.
Министарство ће, како је рекао, дати пуну подршку рјешавању питања грађана без држављанства и предводити све иницијативе које ће Црну Гору учинити земљом толеранције и владавине права, а ову годину, годином правде у Црној Гори.