Министарство здравља и UNDP развијају систем за праћење и евиденцију љекова

Објављено: 02.02.2024. 07:55 Аутор: ПР Служба Министарства здравља

Систем за праћење и евиденцију фармацеутских производа, на чијем развоју раде Министарство здравља и Програм Уједињених нација за развој (UNDP), спријечиће улазак фалсификованих љекова у легалне токове снабдијевања, омогућити једноставан увид у податке и навике пацијената и пацијенткиња, те олакшати доношење одлука усмјерених на здравствену заштиту и утврђивање генералног здравственог стања нације.

То је поручено на састанку представника Министарства и UNDP-а одржаном поводом израде и имплементације система за праћење и евиденцију фармацеутских производа (Track&Trace), а коме су присуствовали представници институција здравственог система, управе, као и веледрогерија. Састанак је дио пројекта Јачање система здравства у Црној Гори.

Министарство здравља и UNDP су током претходних мјесеци, уз консултантску подршку, интензивно радили на испуњењу предуслова за развој Track&Trace система.

Како је количина фалсификованих лијекова на свјетском тржишту расла из године у годину, Европски парламент и Европска комисија су још 2011. године усвојили Директиву о фалсификованим лијековима, која је ступила на снагу у фебруару 2019. године. Ова Директива обавезује све учеснике ланца снабдијевања љековима да уведу сигурносна обиљежја, која у пракси значе да ће сваки поједини серијски број кутијице љекова који се издају на рецепт, па тако и у будућности и у Црној Гори, бити унесен и доступан у Европском систему за провјеру аутентичности лијекова, као и у националној бази података. Ово ће омогућити провјеру поријекла и аутентичности лијека у сваком тренутку.

Имајући у виду чињеницу да је Црна Гора кандидат за чланство у ЕУ коју слиједује обавеза да се придружи Европском систему за верификацију љекова, Министарство здравља и UNDP у Црној Гори покренули су активности на развоју и имплементацији Track&Trace националног система.

Александар Секулић, државни секретар у Министарству здравља, истакао је партнерство UNDP-а и Министарства здравља у области дигитализације система здравствене заштите, те оцијенио да дугогодишња имплементација пројекта даје значајне резултате, чини систем ефикаснијим, а све у циљу бољег здравља и заштите грађанки и грађана Црне Горе.

Према ријечима Луке Ђукановића, генералног директора Директората за пројекте, иновације и здравствени туризам у Министарству здравља, будући систем пружиће важан механизам контроле, али и што је важније, пружиће бољи увид у здравље грађана, њихове навике и тако помоћи доносиоцима одлука да доносе боље и квалитетније политике у области здравства.

Планирани систем за праћење и евиденцију фармацеутских производа обезбиједиће размјену података између регистара релевантних актера у систему, што ће осигурати безбједност љекова. Додатно, сталном размјеном података биће омогућено проактивно управљање стањем љекова, у смислу аутоматских обавјештавања о њиховом дефициту, али и бољег планирања буџета за набавку љекова и медицинских средстава.

Дугорочно, овај систем ће пружити бољу аналитику потрошње по више важних параметара, што ће додатно оснажити Министарство здравља и Институт за јавно здравље за креирање политика заснованих на прецизним и ажурним подацима.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/2 Фото: ПР Служба Министарства здравља
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?