Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министри региона одлучни у корацима за побољшање квалитета живота Рома

Објављено: 22.09.2023. 13:45 Аутор: Министарство људских и мањинских права

У претходном периоду Црна Гора је уз помоћ европских партнера и невладиних организација које дјелују у Црној Гори, унаприједила живот ромске популације, смањивала друштвени јаз у црногорском друштву, осигурала бољи приступ правима и остваривању истих, креирајући тиме упоредо извјеснију перспективу и амбијент за побољшање квалитета њиховог живота у нашој земљи, саопштио је министар људских и мањинских права Фатмир Гјека на четвртом министарском састанку о интеграцији Рома који се одржава у Скопљу.

Гјека је подсјетио да је Влада Црне Горе донијела Одлуку о образовању Координационог тјела за праћење спровођења Декларације партнера Западног Балкана о интеграцији Рома/киња у склопу процеса проширења Европске уније која ће бити значајна подршка националном кординатору за питања Рома али и додатни показатељ важности коју придаје питање социјалне инклузије ове заједнице и Познањској декларацији.

„Наша безрезервна посвећеност европском путу, вођена заједничким вриједностима, најбоља је потврда искрене намјере да континуирано унапријеђујемо положај људских права свих наших грађанки и грађана, без обзира на њихове посебности“ поручио је министар Гјека.

„Увјерен сам да заједничким снагама можемо унаприједити положај припадника и припадница ромске и египћанске популације, олакшати им приступ здраственом и образовном систему, тржишту рада сходно циљевима Познањске декларације“ саопштио је Гјека.

Он је казао да је обавеза свих нас да имплементирамо антидискриминационе политике кроз поштовање људских права свих грађана и грађанки. У исто вријеме, неопходна је добра координација свих надлежних институција, нарочито на локалном нивоу.

ministarstki sastanak

На панелу „Четири године након Познанске декларације. шта треба да промјенимо? Шта можемо да побољшамо?“, поред министра Гјеке говорили су и потпредсједница за људска права и националне мањине у Косово Емилија Реџепи, министар људских права и избјеглица у Босни и Херцеговини Севлид Хуртић, Јована Тренчевска, министарка рада и социјалне политике у Сјеверној Македонији, Томислав Жигманов, Министар за људска и мањинска права у Србији и заменица министра здравља и социјалне заштите у Албанији Денада Сефери.

Интеграција Рома је дугорочан процес, али ћемо га свакако лакше и брже остварити у међусобној сарадњи и редовној комуникацији, закључио је Гјека.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?