- Влада Црне Горе
Министарство здравља Москва спремна за сарадњу са Црном Гором у области...
Москва спремна за сарадњу са Црном Гором у области здравства
Русија је спремна за сарадњу са Црном Гором у области здравства. То је током састанка са министарком здравља др Јеленом Боровинић Бојовић у Москви, саопштио њен руски колега др Михаил Албертович Мурашко. Министри су се срели на маргинама међународне конференције Свјетске здравствене организације која се данас и сјутра одржава у главном граду Русије.
Министарка здравља је захвалила на добродошлици у, како је казала, традиционално пријатељску државу и честитала Русији на успјешној производњи вакцина против корона вируса.
“Ово је прилика да се подсјетимо поруке коју је записао знаменити Пушкин док је боравио у карантину због колере, а гласи: Позовимо у помоћ разум, побиједимо болест силом знања, и дане тешког испита преживимо као једна породица”, навела је Боровинић Бојовић.
У том смислу, министарка је предложила и формализацију сарадње Црне Горе и Русије у предстојећем периоду у више специјалистичких области медицине, а по којима су љекари из Русије препознати широм свијета, као што су офталмологија, онокологија…
Министар Мурашко је изразио спремност да Русија помогне Црној Гори, а у контексту дигитализације и у изради ажурираних и лако употребљивих регистара хроничних незаразних болести, што је и фокус конференције у Москви.
Циљеви конференције су идентификација изазова које је проузроковала пандемија COVID 19, а који могу бити превазиђени уз помоћ дигиталних рјешења; усвајање добрих пракси и иновација у сфери дигиталних рјешења за надзор, превенцију и контролу незаразних болести и утврђивање метода уз помоћу ког СЗО може подржати чланице у примјени дигиталих рјешења.
Скоро сви регистри незаразних хроничних болести у Црној Гори су застарјели због чега је нужно да се ухватимо у коштац са овим проблемом. Регистар незаразних хроничних болести за државу представља исто што и лични картон за пацијенте. Ми морамо коначно добити ажуриране и прецизне информације о стању о динамици и трендовима јавног здравља да бисмо, дугорочно, планирали стратешке циљеве. Све што Русија ради и сви механизми којима подржава све земље чланице СЗО су непроцјењиви, казала је Боровинић Бојовић.
У том смислу, др Боровинић Бојовић је нагласила да вјерује да је дигитализација здравственог картона један од првих корака.
“Црна Гора више нема луксуз да годинама чека на тромо прикупљање података о нпр. пацијентима који болују од дијабетеса. Увјерили смо се и у Русији да је могуће данас добити провјерене и поуздане информације малтене кроз један клик. Томе Црна Гора тежи”, поручила је министарка здравља.
Министри су размијенили мишљење и искуства у вези са досадашњим током борбе против пандемије корона вируса, свјесни ризика нових сојева који се и даље истражују, а др Боровинић Бојовић је захвалила на досадашњој сарадњи и у тој области.
Састанку у Москви, са црногорске стране, уз министарку здравља, присуствовао је амбасадор Милорад Шћепановић, генерални директор Директората за дигитално здравље, Александар Секулић, дирекор Института за јавно здравље, др Игор Галић и Иван Шикмановић из Генералног секретаријата Владе Црне Горе. Уз министра здравља Русије била је директорка Департмана за међународну сарадњу Усачова Александра Владимировна.