МРСС посјетили представници Удружења за помоћ и подршку особама са цистичном фиброзом

Објављено: 29.05.2024. 12:15 Аутор: Министарство рада и социјалног старања

Данас су представници Удружења за помоћ и подршку особама са цистичном фиброзом, Јасмина Реџовић и Владислав Вујковић, посјетили Министарство рада и социјалног старања како би разговарали о могућностима укључивања ријетког обољења цистичне фиброзе у Правилник о медицинским индикацијама за остваривање права на материјално обезбијеђење, додатка за његу и помоћ, личну инвалиднину и накнаду зараде за рад са половином пуног радног времена.

Министарка рада и социјалног старања, Наида Нишић, истакла је важност системског препознавања проблема с којима се суочавају обољели од цистичне фиброзе и других ријетких болести.

Желимо да људе са проблемом препозна систем, а не да се они “боре” за своја права. Треба да систем нуди грађанима оно на шта имају право у смислу подршке. Када су у питању обољели од цистичне фиброзе и осталих ријетких обољења, важно је да се обезбиједи и подршка цијелој породици, а не само обољелом, нагласила је министарка Нишић.

На измјени Правилника о медицинским индикацијама за остваривање права на материјално обезбијеђење, додатка за његу и помоћ, личну инвалиднину и накнаду зараде за рад са половином пуног радног времена ради пажљиво биран тим љекара специјалиста и субспецијалиста из различитих области медицине.

Министарство дјелује у правцу остваривања циља да новооткривене болести препознате од стране Свјетске здравствене организације по аутоматизму улазе у систем, како се не би чекале измјене легислативе за разматрање оваквих случајева.

Током састанка, представници Удружења захвалили су се на срчаној и конкретној подршци коју пружа министарка Нишић са својим тимом у заједничкој борби против болести. Вујковић је додао да је у процесу формирање регистра обољелих од цистичне фиброзе.

Такође је наглашено да се први пут ради на Закону о јединственом вјештачењу инвалидитета, као и на Закону о психолошкој дјелатности, који је у процедури.

Овај састанак представља корак напријед у пружању адекватне подршке особама са ријетким обољењима у Црној Гори.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?