- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација На свечаној церемонији проглашени побједници Социа...
На свечаној церемонији проглашени побједници Социал Импацт Аwард (СИА) програма
На церемонији додјеле награда проглашени су побједнички тимови, направљена ретроспектива досадашњих активности на Social Impact Award (SIA) пројекту, а уједно су представљени и бенефити за младе и друштво у цјелини које овај програм доноси.
Стручни жири, који су чинили представници државних институција, иновационе и бизнис заједнице, професионалци и експерти из различитих области, одабрао је три најбоље идеје на основу критеријума иновативности, степена друштвеног утицаја и изводљивости.
Добитници Награде за друштвене промјене су Цоде Ред, Занати.ме и Освојиврхове.ме, који су освојили тромјесечну менторску подршку за реализацију идеје, бесповратни почетни капитал у износу од по 1.500 еура, као и путовање на међународни СИА Самит који се ове године одржава у Новом Саду у периоду од 26. новембра до 2. децембра. Додатно, уручена је и четврта награда тиму Паметне хранилице за кућне љубимце, који је биран на основу гласова онлине заједнице путем СИА веб сајта, а она ће се огледати у менторској подршци и обезбијеђеном путовању на СИА Самит. Пригодне награде побједницима уручио је Небојша Вучуровић, у име ЕРСТЕ Банке АД Подгорица као међународног покровитеља овог друштвено одговорног пројекта.
На догађају који је одржан у Тхе Цхеди Луштица Баy хотелу, присуствовали су партнери на пројекту – државне институције, представници бизнис и академске заједнице, омладинског и цивилног сектора, финални тимови и заинтересовани млади људи.
У име организатора, НВО “Центар за омладинску едукацију”, присутне је поздравила Јелена Каварић, национална координаторка Social Impact Award (SIA) програма у Црној Гори:
“Програм је у прошлој години успио да окупи више од хиљаду младих људи, а ми смо поносни што смо успјели да наша најоптимистичнија надања у текућој и премашимо. Сама чињеница да је ове године удвостручен број идеја које требају ријешити неки друштвени проблем, говори о томе да заједница младих друштвених иноватора, односно покретача промјена постоји, расте и развија се великом брзином. Трудићемо се да и у будућности правовремено одговоримо на све изазове са којима се млади суочавају и заједно са нашим партнерима и пријатељима будемо вјетар у леђа омладинској популацији у остваривању њихових снова.”
Пригодним ријечима, догађај је свечано отворила др Ирена Радовић, извршна директорица Инвестиционо-развојног фонда Црне Горе:
“Social Impact Award (SIA) је камен темељац предузетничке свијести код младих у најранијој фази њихових каријера. Овај програм не само да пружа подршку младима, већ им даје основне смјернице од самог почетка како би успјешно закорачили у предузетнички свијет. То је пут ка развијању њихових вјештина, креативности и способности да донесу позитивне промјене у друштву. Сви финалисти су за нас већ побједници, а ми у ИРФ-у ћемо пружити подршку, оснажити вас и бити уз вас у вашем предузетничком путовању. Наша фокусирана подршка младима не своди се само на подстицање кредитне линије за развој предузетништва, већ и на разне друштвено-одговорне активности које имају за циљ већу инклузију младих. У овом пројекту видимо прилику да подржимо младе, будуће лидерке и лидере, те да их охрабримо да предузетништво не посматрају само као посао, већ и као прилику за покретање промјена које су битне за заједницу.“
У току такмичења, десет финалних тимова је презентовало своје идеје стручном жирију и приказали значај њиховог утицаја на рјешавање друштвених проблема заједнице у којој живе. На тај начин, сви присутни на свечаној церемонији додјеле награда имали су прилику да свједоче умрежавању младих друштвених иноватора, који су креатори промјена у друштву и којима је потребно пружити неопходни подстицај за њихово даље несметано развијање.
Завршни догађај у оквиру Social Impact Award (SIA) програма, који је дио званичне агенде XИ Фестивала “Дани науке и иновација”, затворила је проф. др Биљана Шћепановић, министарка науке и технолошког развоја:
„Свједочимо још једном успјешном завршетку овогодишњег циклуса СИА програма, а нама је драго да смо један дио његовог мозаика и што смо у могућности да га подржимо. Друштвено предузетништво и друштвене иновације су посебно значајне јер је потреба за иновативним приступом и рјешавањем друштвених проблема и изазова посебно наглашена у овом тренутку свеукупног свјетског стања у коме кризе долазе једна за другом. Они дају одговоре на наше локалне проблеме, јачају наш еконсистем и захваљујући њима добијамо персонализована локална рјешења, као и младост укључену у њихово рјешавање. Министарство науке и технолошког развоја ће се потрудити да најбоље идеје нађу свој пут за даље и исто тако упућујемо апел да све заинтересоване стране, финансијере и не-финансијере, ентузијасте и заинтересоване, чују ове младе људе и дају им шансу да учествујући активно у нашој заједници и буду њена додатна вриједност.“
НВО Центар за омладинску едукацију дугује посебну захвалност генералним покровитељима Ерсте Банк АД Подгорица, Министарству науке и технолошког развоја, Инвестиционо-развојном фонду Црне Горе, Фиве Групи, МТЕЛ-у и Главном граду Подгорица. Поред генералних покровитеља, захвалност дугујемо партнерима: Цоца Цола ХБЦ Црна Гора, ИДЕА, Привредна комора Црне Горе, Нерегелиа и УНДП Црна Гора. Такође, захвалност дугујемо Универзитету Црне Горе, Универзитету Доња Горица, Универзитету Медитеран и Тхе Цхеди Луштица Баy хотелу.