Најављен И Јавни позив за мјеру 1 у оквиру ИПАРД ИИИ програма

Објављено: 27.08.2024. 09:07 Аутор: Нина Јакић

Све више пољопривредника се пријављује за ИПАРД, подршка ЕУ повећана за око 60%

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде објавиће 29. августа први јавни позив за мјеру 1 у оквиру ИПАРД III програма. Ријеч је о подршци инвестицијама у физички капитал пољопривредних газдинстава.

I Јавни позив за Мјеру 1 трајаће 90 дана, рок за подношење захтјева биће од 29. августа до 29. новембра 2024. године.

Ова мјера намјењена је подршци примарној производњи и има за циљ унапређење пољопривредних газдинстава, подизање нивоа конкурентности и потпуно усклађивање са ЕУ стандардима, а подржавају се инвестиције у следећим секторима пољопривредне производње: мљекарство, говедарство, овчарство и козарство, свињарство, живинарство, воћарство, повртарство, ратарство, узгој гљива и печурака, узгој ароматичног и љековитог биља, виноградарство, маслинарство, пчеларство, рибарство и аквакултура.

MR1

„Кроз ИПАРД ИИИ програм за Мјеру 1 намијењено је 23,09 милиона еура, док ће се кроз овај јавни позив издвојити 12,7 милиона еура. Ово је 15. јавни позив од почетка имплементације ИПАРД програма у Црној Гори, а четврти јавни позив који објављујемо у новом програмском раздобљу односно кроз ИПАРД III програм. До сада, кроз објављене јавне позива за Мјеру 1, уговорено је укупно 777 пројеката, од којих је исплаћено 595 пројеката и исплаћена подршка у укупном износу од 35,62 милиона еура.“ истакао је господин Радоњић, генерални директор Директората за плаћање у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде.

LI

Лиселотте Исакссон, замјеница шефа Сектора за сарадњу у Делегација Европске уније у Црној Гори изјавила је: „Видимо да се све више пољопривредника и власника предузећа пријављује за наш програм ИПАРД, а квалитет апликација се стално побољшава. Ово је добра вијест јер убрзава процес уговарања, што заузврат повећава и брзину којом ресурси стижу до пољопривредника. У протеклих неколико година, помогли смо у финансирању стотина инвестиција широм земље: од опреме и трактора за мале фарме, до изградње већих предузећа. Не заборавимо ни пројекте који надилазе пољопривреду и доприносе бољем и одрживијем животу у руралним подручјима, као што је сеоски туризам. Путем програма ИПАРД ИИИ, Европска унија обезбјеђује веома издашан буџет од 63 милиона еура, који би у комбинацији са црногорским суфинансирањем могао достићи укупно 128 милиона еура! Ово представља повећање од око 60% у односу на претходни период.“

Подржава се изградња и/или реконструкција објеката; набавка намјенске опреме и механизације; инвестиције у системе за наводњавање; набавка садног материјала за вишегодишње засаде; инвестиције у побољшање земљишта. Детаљније о инвестицијама које се подржавају може се пронаћи у Листи прихватљивих трошкова, која је саставни дио Уредбе о реализацији и поступку коришћења средстава из инструмента претприступне помоћи Европске уније (ИПАРД III ПРОГРАМ).

Подржавају се инвестиције чији прихватљиви трошкови износе од 10.000 до 650.000€ (није укључен ПДВ).

MN

Миленко Недић из Никшића, власник пољопривредног газдинства које броји око 70 грла музних крава, корисник ИПАРД подршке у свом обраћању нагласио је „На основу мог искуства и разговора са фармерима широм Црне Горе ИПАРД је знатно допринуо развоју, унапређењу и осавремењавању пољопривредне производње и стварању узорних пољопривредних произвођача који могу да живе од свог рада и покажу да је могуће радити на јачању пољопривредне производње. Желим још једнапут да напоменем да су захваљујући ИПАРД-у направљене модерне фарме, савремени засади воћа, купљена је најсавременија механизација и опрема, као и да смо подигли квалитет и квантитет пољопривреднох производа, чиме можемо да конкуришемо и најбогатијим државама.“

На крају господин Недић позвао је све пољопривредне произвођаче да се пријаве на овај јавни позив и унаприједе своју производњу, казавши да ИПАРД пројекат није нешто што је тешко оствариво, већ пројекат који нам се нуди као помоћ у остваривању бољег сјутра.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?