НАТО
Сјеверноатлантски савез (НАТО - Нортх Атлантиц Треатy Органисатион) је највећа међународна војно-политичка организација у свијету, основана 4. априла 1949. године у Вашингтону. Политичка димензија НАТО-а огледа се у промоцији демократских вриједности, консултацијама и сарадњи држава чланица о војно-одбрамбеним питањима у циљу изградње повјерења и спрјечавања конфликата, док је војна компонента НАТО-а заснована на посвећености мирном рјешавању спорова. Уколико дипломатски напори не успију, НАТО има војну моћ за предузимање операција у циљу рјешавања кризних ситуација.
Званични односи Црне Горе и НАТО-а почели су крајем 2006. када је Црној Гори упућен позив да приступи Партнерству за мир, програму билатералне сарадње између партнерских земаља и НАТО-а. Након приступних преговора и периода ратификације Споразума о приступању од стране савезница, Црна Гора је, након предаје инструмента о потврђивању Сјеверноатлантског уговора Стејт дипартменту, 5. јуна 2017. године постала 29. чланица НАТО-а.
У периоду од учлањења до данас, Црна Гора је остала посвећена спровођењу националних политичких приоритета у оквиру НАТО-а и конкретним доприносима свим кључним политикама и областима дјеловања НАТО-а.
Црна Гора је од децембра 2018. године присутна у једном од четири мулти-национална батаљона под командом НАТО-а на источном крилу Алијансе у оквиру Појачаног истуреног присуства. Други важан сегмент НАТО дјеловања представља и пројектовање стабилности ван граница Алијансе, гдје, између осталог, Црна Гора активно доприноси НАТО мисијама и операцијама. Актуелан је ангажман у оквиру КФОР-а на Косову, док је у септембру 2020. окончан вишегодишњи допринос мисији „Одлучна подршка“ у Авганистану. Осим тога, континуирано се издвајају средства за допринос повјерилачким фондовима НАТО-а, што представља конкретан допринос практичној димензији партнерских односа које НАТО остварује. Црна Гора је снажно посвећена и промовисању политике отворених врата и пружању подршке аспирантима, укључујући и државе региона. Један од приоритета чланства у НАТО је и снажење улоге жена, као и промоција Резолуције Савјета безбједности УН 1325 Жене, мир и безбједност.
Црна Гора доприноси борби против тероризма, мјерама за супротстављање хибридним и сајбер пријетњама, сарадњи НАТО и ЕУ и јачању безбједности на евроатлантском простору и шире. Паралелно с наведеним правцима дјеловања, остварена је и пуна интеграција војно-одбрамбених капацитета Црне Горе у НАТО структуре, како би оне могле да дају допринос колективном систему одбране. У складу с обавезама преузетим на самиту у Велсу из 2014. године о повећању издвајања за буџет одбране до нивоа од 2% БДП, од чега би 20% било утрошено на модернизацију одбрамбених капацитета, Црна Гора континуирано ради на остваривању постављених циљева. Према тренутним процјенама, издвајања за одбрану за 2021. годину ће бити на нивоу од 1,72% БДП, од чега за модернизацију 20 %.
Захваљујући свом широком ангажману, као и доприносу стабилности и сигурности Западног Балкана и шире евроатлантске области, Црна Гора је препозната као кредибилна и одговорна савезница.