- Влада Црне Горе
Неопходно је спровести анализу финансијских извјеш...
Неопходно је спровести анализу финансијских извјештаја и имовинских картона полицијских и јавних функционера, са посебним освртом на њихове пословне везе и интересе
У оквиру настојања да продуби билатералне везе између двије земље, Алекса Бечић, замјеник предсједника Владе Црне Горе, одржао је састанак са аустријским амбасадором, Карлом Милером. Амбасадор Милер је истакао Аустријино високо врједновање Црне Горе као лидера у процесу европских интеграција, те нагласио улогу Црне Горе као поузданог партнера, кључног за очување регионалне стабилности и сигурности, а Вас господине Бечићу препознајемо као сигурног партнера који је гарант сигурности и стабилности власти.
Потпредсједник Бечић је нагласио да национални интерес мора надмашити партикуларне интересе, истичући посвећеност владе рјешавању кључних изазова са којима се држава суочава.
У контексту европских интеграција, Бечић је скренуо пажњу на велики број поглавља која су практично спремна за затварање, с нагласком на промјену преговараћке методологије и обавезу да се претходно мора направити напредак и добити мјерила у поглављима 23 и 24 да би имала могућност да затвара поглавља и убрза европски пут. Реформа правосуђа, како је нагласио, представља камен темељац који ће ојачати све сфере власти.
Надаље, Бечић је без обзира на дуготрајност чекања и сложеност рјешавања правосудних питања, изразио очекивање да ће се ускоро изабрати седми судија Уставног Суда, наглашавајући важност бар једног снажног позитивног импулса, који би у овом случају био потпуна функционалност Уставног Суда.
Бечић је казао да инсистира на кадровским освјежењима, опсежним реформама у безбједносном сектору, те на темељној анализи рада Управе полиције, с циљем потпуног ослобађања од утицаја организованог криминала и корупције.
У свјетлу наших настојања да ојачамо правну државу стојим чврсто у својој одлуци да захтијевам опсежне истраге везане за све афере које су дуго година потресале темеље Црне Горе. С обзиром на тежину ових задатака, инсистирао сам на хитном унапрјеђењу сарадње између Министарства унутрашњих послова и Специјалног државног тужилаштва. Неопходно је спровести детаљну анализу информационо-комуникационог окружења, како би се омогућио приступ свим релевантним базама података у реалном времену, постављајући тако чврсте темеље за ефикаснију интеграцију са Специјалним државним тужилаштвом.
Очекујем од Министра унутрашњих послова да изврши детаљну анализу свих активности које је Одјељење за антикорупцију спровело од момента свог формирања. Такође је неопходно спровести анализу финансијских извјештаја и имовинских картона полицијских и јавних функционера, са посебним освртом на њихове пословне везе и интересе. Ово је кључно у настојањима да се идентификују и елиминишу корупцијске праксе на свим нивоима власти.
Наш крајњи циљ је да уклонимо све оне који су се, користећи незаконите методе, инфилтрирали у наше институције. Посебно ћемо се фокусирати на полицијски сектор, гдје су се, нажалост, највећи проблеми показали у вези са криминалним структурама. Ово је борба коју нећемо изгубити и која захтијева нашу пуну посвећеност и одлучност, истакао је Бечић.