- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Нови извјештај ЕФСА-е: Ограде саме нису довољне за...
Нови извјештај ЕФСА-е: Ограде саме нису довољне за контролу афричке свињске куге
Европска агенција за безбједност хране (ЕФСА) у најновијем извјештају наглашава да за ефикасно сузбијање афричке свињске куге (АСК) није довољно само постављање ограда, већ је потребно примијенити и додатне мјере. Извјештај такође указује на потенцијалну улогу инсеката у ширењу вируса, истичући потребу за даљим истраживањима у овом подручју.
Главни налази ЕФСА-иног извјештаја:
1. Комбинација мјера за контролу АСК
Постављање ограда, уз мјере попут усмрћивања заражених животиња, безбједног збрињавања лешина и коришћења постојеће инфраструктуре, може помоћи у контроли АСК код дивљих свиња. Међутим, успјех ових мјера зависи од правовремене имплементације, прилагодљивости епидемиолошкој ситуацији и редовног ажурирања. Природне баријере, као што су ријеке и урбанизоване зоне, такође могу ограничити кретање дивљих свиња и допринијети контроли ширења вируса.
2. Распрострањеност дивљих свиња
Иако је распрострањеност дивљих свиња значајан фактор за ширење вируса, анализа није утврдила досљедну повезаност између њихове бројности и брзине ширења АСК-а. Остали фактори, попут карактеристика станишта, климатских услова и природних препрека, могу играти улогу, али су потребни додатни подаци за потпуну процјену.
3. Имуноконтрацепција као контролна мјера
ЕФСА разматра примјену имуноконтрацепције за смањење популације дивљих свиња. Такође, истиче потребу за истраживањима усмјереним на развој безбједног и ефикасног оралног вакцинационог средства. У истраживањима је важно размотрити дугорочне еколошке посљедице примјене оваквих мјера.
4. Улога инсеката у ширењу вируса
Извјештај испитује потенцијалну улогу инсеката, попут комараца и крпеља, у преношењу вируса АСК-а. Иако крпељи нису повезани са ширењем вируса у Европској унији током претходне деценије, улога комараца остаје нејасна и захтијева додатна истраживања.
5. Контрола ширења вируса на фарме домаћих свиња
Строге биосигурносне мјере кључне су за спречавање уноса вируса на фарме домаћих свиња. Препоручене мјере укључују:
- Безбједно складиштење стајске стеље.
- Коришћење мрежа против инсеката.
- Избјегавање употребе ђубрива са фарми гдје је потврђена афричка свињска куга.
Континуирани напори ЕФСА-е
Стручњаци ЕФСА-е настављају са анализом фактора ризика и мјерама за контролу АСК-а у популацијама домаћих и дивљих свиња. Ови напори укључују надзор и извјештавање како би се обезбиједиле смјернице за успјешно управљање АСК-ом широм Европске уније.
Детаљне информације о ризицима и мјерама доступне су у извјештају ЕФСА-е под називом “Риск анд протецтиве фацторс фор АСФ ин доместиц пигс анд wилд боар ин тхе ЕУ, анд митигатион меасурес фор манагинг тхе дисеасе ин wилд боар”: хттпс://www.ефса.еуропа.еу/ен/ефсајоурнал/пуб/9095