- Влада Црне Горе
Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије Министар Гутић говорио на ИИ засиједању Омладинско...
Министар Гутић говорио на ИИ засиједању Омладинског парламента
Министар социјалног старања, бриге о породици и демографије, Дамир Гутић, данас је на другом засиједању Омладинског парламента, у Скупштини Црне Горе, изложио кључне аспекте реформе система утврђивања инвалидитета, која се реализује у сарадњи са УНДП-ом. Реформа има за циљ успостављање праведнијег и равноправнијег приступа правима лица са инвалидитетом, кроз доношење Закона о јединственом вјештачењу инвалидитета.
Министар Гутић је истакао да реформа уводи нову методологију вјештачења инвалидитета која се темељи на моделу људских права. Ова методологија ће омогућити свим лицима са инвалидитетом лакши приступ новчаним подршкама и потребним услугама.
Реформа система вјештачења инвалидитета представља кључни корак ка стварању друштва у којем ће сви имати једнаке шансе. Овај закон ће омогућити праведнији и равноправнији приступ правима на новчану подршку и услуге за лица са инвалидитетом, нагласио је министар Гутић.
Један од најважнијих елемената реформе је успостављање јединственог регистра лица са инвалидитетом, који ће обухватити све релевантне податке и омогућити бољу координацију и праћење потреба ове популације. Завод за вјештачење инвалидитета биће одговоран за вођење овог регистра.
Министар је такође говорио о важности укључивања невладиних организација у процес доношења закона и стратегија, што је омогућено новом уредбом. Представницима невладиног сектора и других релевантних институција пружена је прилика да учествују у припреми закона, дајући иницијативе, приједлоге и сугестије.
Невладине организације и релевантне институције имају кључну улогу у обликовању политика које ће бити утемељене на стварним потребама лица са инвалидитетом. Кроз њихово активно учешће, осигуравамо да политике буду ефикасне и правичне, казао је министар Гутић.
Министар је такође нагласио значај правилног дефинисања репрезентативности организација лица са инвалидитетом, у складу са међународним стандардима, како би се осигурало да њихове специфичне потребе буду препознате и адекватно адресиране.
Репрезентативне организације лица са инвалидитетом морају имати дубоко разумијевање изазова с којима се њихови чланови суочавају, како би политике биле заиста прилагођене њиховим стварним потребама. Њихово укључивање у процес доношења политика доприноси стварању праведнијег и инклузивнијег друштва, закључио је министар.
Ова реформа представља кључну иницијативу за изградњу друштва у којем ће сви имати једнаке шансе, без обзира на физичке, менталне или друге изазове. Кроз овај процес, тежимо стварању будућности у којој ће људска права бити равномјерно остварива за сваког појединца, чиме ћемо створити темеље за праведније и инклузивније друштво.